TOEFL

TOEFL (Test of English as a Foreign Language), öncelikli olarak ABD'de üniversitelere başvuran öğrenciler tarafından alınan standart bir akademik İngilizce sınavıdır. TOEFL sınavı ABD dışındaki bazı üniversiteler tarafından da kabul edilir. TOEFL aslında en popülerleri TOEFL iBT ve TOEFL Essentials sınavı olan bir sınavlar paketidir. TOEFL paketindeki diğer testler TOEFL ITP (Institutional Testing Program), TOEFL Junior ve TOEFL Primary'dir. TOEFL'ın bu diğer formları öğrencilere yalnızca okulları aracılığıyla sunulur. TOEFL PBT (Paper Based Test veya Paper-delivered test) Nisan 2021'de aşamalı olarak kaldırılmıştır.

TOEFL iBT sınavı; okumadinlemekonuşma ve yazma olmak üzere dört bölümden oluşur. TOEFL sınavı, öğrencilerin İngilizce konuşulan bir üniversitede okumaya hazır olup olmadıklarını belirlemek için tasarlanmış uzun ve detaylı bir sınavdır (3 saatten fazla sürer). Çoğu öğrenci TOEFL sınavına girmeden önce hazırlanmak için 3 - 6 ay harcar. TOEFL Essentials sınavı, daha az akademik odaklı, daha kolay ve daha uygun fiyatlı bir İngilizce sınavı olacak şekilde tasarlanmıştır.

Puanlama

Sınavın iBT versiyonundaki TOEFL puanı 0 ile 120 arasındadır ve 2 yıl boyunca geçerlidir. Essentials testindeki puanlar 1'den 12'ye kadar yarım bantlar halinde rapor edilir. Her iki test de resmi puan raporunda son 2 yılda her test bölümündeki en iyi puanı içerir. Bir öğrenci TOEFL sınavına dilediği katılabilir ancak iki sınav arasında en az 12 gün bulunmalıdır.

Sahiplik

TOEFL sınavı; Amerikalı bir kâr amacı gütmeyen bir organizasyon olan ve aynı zamanda kurumsal bir hedef kitlesi için ayarlanmış farklı bir standart İngilizce sınavı olan TOEIC sınavını gerçekleştiren ETS'nin bir ürünüdür.

Bir bakışta TOEFL

Neden bu sınava girmelisiniz?ABD'de veya Kanada'da üniversite başvurusu
Ücret$160-$250
Süre270 dakika
Sonuç bildirimi10 gün
Sınav yeriYetkili sınav merkezleri
Geçerlilik süresi2 yıl
TOEFL’I diğer sınavlar ile karşılaştırın