TOEFL

TOEFL (Test of English as a Foreign Language), öncelikli olarak ABD'de üniversitelere başvuran öğrenciler tarafından alınan standart bir akademik İngilizce sınavıdır. TOEFL sınavı ABD dışındaki bazı üniversiteler tarafından da kabul edilir. TOEFL aslında bir sınavlar paketidir ve en popüleri TOEFL iBT sınavıdır. TOEFL paketindeki diğer sınavlar TOEFL PBT (Paper Based Test), TOEFL ITP (Institutional Testing Program), TOEFL Junior Standard ve TOEFL Junior Comprehensive sınavlarıdır. TOEFL sınavının bu diğer formları sadece belirli bölgelerde veya okulları üzerinden öğrenciler için mevcuttur.

TOEFL iBT sınavı; okuma, dinleme, konuşma ve yazma olmak üzere dört bölümden oluşur. TOEFL sınavı, öğrencilerin İngilizce konuşulan bir üniversitede okumaya hazır olup olmadıklarını belirlemek için tasarlanmış uzun ve detaylı bir sınavdır (4 saatten fazla sürer). Çoğu öğrenci TOEFL sınavına girmeden önce hazırlanmak için 3 - 6 ay harcar.

İngilizcenizi test edin

Puanlama

Sınavın çevrimiçi versiyonundaki TOEFL puanı 0 ile 120 arasındadır ve 2 yıl boyunca geçerlidir. Kağıt üzerinde sunulan versiyonun puanları farklı bir ölçek kullanılarak puanlanır ancak bu sınav için yayınlanmış resmi bir puan dönüştürme tablosu bulunmaktadır. Bir öğrenci TOEFL sınavına dilediği katılabilir ancak iki sınav arasında en az 12 gün bulunmalıdır.

Sahiplik

TOEFL sınavı; Amerikalı bir kâr amacı gütmeyen bir organizasyon olan ve aynı zamanda kurumsal bir hedef kitlesi için ayarlanmış farklı bir standart İngilizce sınavı olan TOEIC sınavını gerçekleştiren ETS'nin bir ürünüdür.