Cambridge A2 KEY (KET) Sınavı

Cambridge English A2 Key sınavı (Cambridge Key English Test'in kısaltması olan KET sınavı olarak bilinir), başlangıç seviyesindeki İngilizce'ye sahip olan öğrenciler için tasarlanmıştır. Birleşik Krallık'ın dışındaki yetişkinler için sunulan Cambridge sınavlarının en düşük seviyeli olanıdır. Diğer tüm Cambridge English sınavları gibi, A2 KEY Sınavı da geçme/kalma sistemine sahiptir ve sınavı geçenlere süresi dolmayan bir sertifika verir. Cambridge A2 Key sınavı kağıt üzerinden veya bilgisayar üzerinden sunulan bir sınavdır. Her iki durumda da toplam 110 dakika sürer.

Sınavın yapısı

A2 KEY sınavı: dinleme, okuma, yazma ve konuşma becerilerini sınamaktadır ve aşağıdaki gibi üç bölüme ayrılmıştır:

1. Bölüm (60 dakika) – KET Sınavının ilk bölümü okuduğunu anlama ile yazma becerisini aynı anda sınar. Toplamda 32 soruya sahip 7 adet alt bölüme ayrılmıştır. Sınavın ilk bölümündeki sorular çoktan seçmeli sorulardır ve sonra boşlukları doldurma ile devam eder ve son alt bölümde çok kısa bir yazıyla cevap istenir. Okuma materyalinin ve yazı ile cevap isteklerinin tamamı temel seviyedeki İngilizce'ye sahiptir.

2. Bölüm (24 dakikalık kayıt + cevapları cevap kağıdına aktarmak için ekstra süre) – A2 KEY Sınavının ikinci bölümü dinlediğini anlama becerisini sınar. Yavaş ve açık bir şekilde konuşulan günlük İngilizceye sahip birçok kısa kayıt ve bu kayıtlarla ilgili sorular bulunmaktadır. Her kayıt iki defa oynatılır. Bazı sorular çoktan seçmelidir, diğerleri ise boşlukları doldurma sorusudur. Bu bölümde toplam 25 soru bulunmaktadır.

3. Bölüm (8 - 10 dakika) – KET Sınavının son bölümü İngilizce konuşma becerisini sınar. Öğrenciler bir çift olarak eşleştirilir ve önce bir denetmen ile daha sonra da birbirleriyle konuşmaları istenir. Bu grup hâlinin bire bir karşılıklı konuşma hâline göre daha gerçekçi olması amaçlanmıştır. Bu konuşmayı izleyen ve puanlayan ikinci bir denetmen bulunur ancak konuşmaya katılmaz. Bu konuşma sınavı, sınav merkezinin programına bağlı olarak, A2 KEY Sınavının ilk iki bölümünün gerçekleştiği günden farklı bir günde gerçekleşebilir.

Puanlama

Tüm Cambridge English sınavları aynı puanlama ölçeği kullanılarak puanlanır. Ancak geçmişte her sınav için farklı ölçek kullanıyordu. Bugün, düşük seviyeli sınavlar ölçeğin daha düşük aralığında bir puan sunmakta ve daha yüksek seviyeli sınavlar ise aynı ölçekte daha yüksek puanlar sunmaktadır. A2 KEY Sınavının puanları 100 - 150 arasında değişmektedir. 120 veya üstü bir puan, sınavı "geçti" olarak değerlendirilir ve bu puana sahip öğrenciler, CEFR'a göre İngilizce'de A2 seviyesine denk gelen bir KET Sınavı sertifikası alır. A2 KEY Sınavında 140 veya üstü bir puan alan öğrenciler, B1 seviyesi için Cambridge English sertifikası alır. 100 ile 119 arasında puan alan öğrencilere A1 İngilizce sertifikası verilecektir.

A2 KEY Sınavının ilk bölümü toplam puanın %50'sini oluşturur. A2 KEY Sınavının ikinci ve üçüncü bölümlerinin her biri, toplam puanın %25'i değerindedir. Her öğrenci A2 KEY sonuçlarını, toplam puan ve ona denk gelen CEFR seviyesinin yanı sıra, sınavın her bölümünde aldıkları puana göre ayrılmış bir şekilde alır. Öğrenci KET sınavını geçerse, sınav tarihinden sonraki 3 ay içerisinde bir KET Sınavı sertifikası da alacaktır. Sonuçların ve sertifikasyonun teslim süresi, test merkezine göre değişir.

Bir sonraki Cambridge English B1 Preliminary (PET) sınavıdır. Çevrimiçi Cambridge seviye belirleme sınavı, sizin için en uygun Cambridge sınavına karar vermek için hızlı ve basit bir araçtır.