TOEFL Puanı

TOEFL iBT puanınız 0 ile 120 arasında olacaktır. PBT sınavında ise 310 ile 677 arasında olacaktır. Her beceri eşit ağırlıklı olduğundan, TOEFL iBT puanı 4 bölüm puanının her biri toplanarak hesaplanır. Her bölüm – okuma, dinleme, konuşma, yazma – 30 puan değerindedir. TOEFL iBT'de, genel olarak 0 ile 120 arasında bir puan alacaksınız, ancak ayrıca her bölümden 0 ile 30 arasında bir puan alacaksınız. TOEFL puanları, sınav tarihinizden yaklaşık 10 gün sonra alınabilir ve 2 yıl boyunca geçerlidir.

TOEFL Essentials'da 4 bölümün her birinde 1 ile 12 arasında bir puan alacaksınız ve genel puanınız, her bölümün eşit ağırlıklı olduğu dört bölüm puanının ortalaması olacaktır. Bölüm puanları tam puan, genel ortalama ise yarım puandır, bu nedenle örneğin genel olarak 8,5 almak mümkündür. TOEFL Essentials ayrıca puanlandırılmamış bir video ifadesi içerir.

TOEFL puanları, iBT için sınav tarihinizden yaklaşık 10 gün sonra ve Essentials sınavı için sınav tarihinizden 6 gün sonra alınabilir. Puanlar 2 yıl geçerlidir.

Puan ölçümleri

Çoğu kişi belirli bir üniversiteye başvurmak için belirli bir TOEFL puanına ihtiyaç duyar. Gereken TOEFL puanı üniversitenize ve başvurduğunuz lisans programına bağlı olarak değişir. Bazı üniversiteler veya lisans programları bir genel TOEFL puanının yanı sıra TOEFL'ın bir veya daha fazla alt bölümünde minimum puan talep edebilir. Genellikle, daha yüksek dereceler ve daha seçici üniversiteler daha sıkı TOEFL puanı gereksinimlerine sahiptirler. Başvurduğunuz üniversitenin veya lisans programının talep ettiği TOEFL puanını üniversitenin kayıt ofisi ile iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

TOEFL'ın diğer versiyonları

TOEFL'ı çevrimiçi yerine kağıt üzerinde aldıysanız, TOEFL puanınız tamamen farklı olacaktır. TOEFL PBT puanları yalnızca okuma, dinleme ve yapı alt puanlarını içerir. TOEFL PBT'nin yazma bileşeni ayrıca raporlanır ve 0 ile 6 arasında bir puana sahiptir. TOEFL iBT puanını kabul eden çoğu üniversite aynı zamanda eşdeğer bir TOEFL PBT puanını da kabul edecektir.

TOEFL Junior ve TOEFL ITP puanları, standart TOEFL puanlarına dönüştürülemez.