Cambridge C1 Advanced (CAE)

Cambridge CAE olarak da bilinen Cambridge C1 Advanced sınavı, Cambridge English sınav paketinin sondan bir önceki sınavıdır. Bu sınav genellikle Birleşik Krallık'taki üniversiteler tarafından ileri düzey öğrenim programları için kabul edilir.

Tüm Cambridge English sınavlarında olduğu gibi, C1 Advanced sınavı geçme/kalma sistemine sahiptir ve sınavı geçenlere süresi dolmayan bir sertifika sunar. CAE sınavı kağıt üzerinden veya bilgisayar üzerinden sunulabilir. Her iki durumda da toplam 235 dakika sürer.

Sınavın yapısı

Cambridge C1 Advanced sınavı dinleme, okuma, yazma ve konuşma becerilerini sınar. Sınav şu şekilde bir yapıya sahiptir:

1. Bölüm (90 dakika) – C1 Advanced sınavının ilk bölümü okuduğunu anlama, dil bilgisi ve kelime dağarcığını sınar. Bu bölümde, 8 alt bölüme ayrılmış bir şekilde toplam 56 adet çoktan seçmeli, boşluk doldurma ve eşleştirme sorusu bulunur. C1 Advanced sınavının bu bölümünde toplam okunacak 3,500 kelime bulunur ve tüm metinler gazete, dergi, ders kitabı, reklam ve diğer özgün İngilizce yazılardan derlenmiştir.

2. Bölüm (90 dakika) – C1 Advanced sınavının ikinci bölümü yazma becerisini ölçer. Eşit uzunlukta iki adet yazı yazmanız istenir (yaklaşık 250 kelime). İlk yazı, bir şey konusunda fikrinizi belirttiğiniz bir makaledir. İkinci yazıda, sağlanan bilgilere yanıt olarak birçok seçenekten birini seçebilirsiniz.

3. Bölüm (40 dakika) – C1 Advanced sınavının üçüncü bölümü dinlediğini anlama becerisini ölçer. Radyo, televizyon veya diğer türdeki İngilizce ana dilinde konuşmaları dinler ve duyduğunuz şeyler hakkındaki soruları cevaplarsınız. Her kayıt iki defa oynatılır. Bu bölümde, 4 alt bölüme ayrılmış toplam 30 adet soru bulunur.

4. Bölüm (15 dakika) – C1 Advanced sınavının son bölümü İngilizce konuşma becerisini ölçer. Öğrenciler bu bölümü çiftler halinde alır ve sınav merkezinin programına bağlı olarak, bu bölüm için sınav merkezine farklı bir günde gelmeleri istenebilir. Konuşma sınavı dört kısa bölümden oluşur. İlk ikisinde siz kendi kendinize ve denetmen ile konuşursunuz ve diğer ikisinde diğer aday ile konuşursunuz. Odada not alan ancak konuşmaya katılmayan ikinci bir denetmen bulunur.

Puanlama

Tüm Cambridge English sınavları 2016 yılından beri aynı puanlama ölçeği kullanılarak sunulmaktadır. Düşük seviyeli sınavlar ölçeğin daha düşük aralığında bir puan sunmakta ve daha yüksek seviyeli sınavlar ise aynı ölçekte daha yüksek puanlar sunmaktadır. C1 Advanced Sınavının geçerli puanları 160 - 210 arasında değişmektedir. 180 veya üstü bir puan sınavı "geçti" olarak değerlendirilir ve bu puana sahip öğrencilere, CEFR'a göre İngilizce'de C1 seviyesine denk gelen Cambridge C1 Advanced Certificate verilir. C1 Advanced sınavında 200 veya üstü puan alan öğrenciler C2 seviyesine denk gelen bir Cambridge English Certificate kazanır. 160 ile 179 arasında puan alan öğrencilere B2 İngilizce sertifikası verilecektir.

Cambridge sınav paketinde, CAE sınavının bir altındaki sınav Cambridge B2 First Certificate sınavıdır, bir üstündeki sınav is C2 Proficiency sınavıdır. Hangi Cambridge sınavının seviyeniz için doğru sınav olduğuna karar vermek için ücretsiz Cambridge seviye belirleme sınavına çevrimiçi katılabilirsiniz.