TOEFL PBT

TOEFL PBT sınavı Nisan 2021'de durduruldu.

TOEFL Paper Based Test, TOEFL'ın eski bir versiyonuydu ve sadece belirli ülkelerde mevcuttu. TOEFL'ın iki versiyonu arasında açık ara daha az popüler olan versiyonuydu. TOEFL PBT, iBT olarak adlandırılan çevrimiçi TOEFL sınavından tamamen farklıydı. Başlıca farklardan bazıları ise sınavın daha kısa olmasıydı, bir konuşma öğesi içermemesi ve farklı bir ölçek kullanılarak puanlanmaktaydı.

Sınavın yapısı

TOEFL PBT sınavı 2,5 saat sürüp, 4 bölüme ayrılmaktaydı. Dinleme bölümü ilk bölümdü, 30 - 40 dakika sürüp ve toplam 50 sorudan oluşmaktaydı. Dinleme bölümünün ilk kısmında kısa kayıtlar ve bu kayıtlarla ilgili sorular bulunurdu. İkinci kısımda daha uzun kayıtlar bulunurdu.

TOEFL PBT sınavının ikinci bölümü, diğer hiçbir standart İngilizce sınavında bulunmamaktaydı. Bu bölüm, Yapı ve Yazılı İfade bölümüydü ve öğrenciler cümle içindeki boşlukları doldurur ve yazılı metinlerdeki hataları bulurdu. Bu bölüm 25 dakika sürerdi.

Üçüncü bölüm okuduğunu anlama bölümüdür ve 55 dakika sürerdi. Farklı uzunlukta birçok okuma parçası ve bu parçalar hakkındaki soruları içerirdi.

TOEFL PBT sınavının son bölümü yazma bölümüydü. Sadece 30 dakika sürer ve bir makale yazmanız istenirdi.

Puanlama

TOEFL PBT sınavı 310 ile 677 arasındaki bir ölçek kullanılarak puanlanır ve bu puana sınavın sadece ilk üç bölümü dahildi. Yazma bölümünün puanı genel puana dahil edilmez, bunun yerine 0 ile 6 arasındaki bir ölçek ile puanlandırılırdı. TOEFL PBT sınavının puanı 2 yıl boyunca geçerli olup ve TOEFL iBT puanlarını kabul eden üniversitelerde kullanılabilirdi. ABD'deki çoğu üniversite, kabul için bir minimum TOEFL iBT puanı talep ederdi. ETS, üniversitelerin PBT puanlarını kolay bir şekilde iBT puanlarına dönüştürebilmeleri için bir dönüştürme tablosu yayınlardı.