IELTS Genel Eğitim

IELTS Genel eğitim sınavı, IELTS'in iki versiyonundan biridir ve daha az popüler olanıdır. Öncelikli olarak Birleşik Krallık'a veya vize şartlarında İngilizce dili yeterliliği bulunan diğer ülkelere vize başvurusunda bulunan kişilere yöneliktir ancak daha popüler olan IELTS Akademik sınavı da bu amaç için kullanılabilir. IELTS Genel Eğitim sınavı çoğu üniversitelerde ve yüksekokullarda İngilizce yeterliliğini kanıtlamak için kullanılamaz. Öğrencilerin bunun yerine IELTS Akademik sınavına veya başka bir akademiye yönelik İngilizce sınavına katılmaları istenir.

Sınavın yapısı

IELTS Genel Eğitim sınavı toplam 2 saat 45 dakika sürer ve okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerini sınar. IELTS Akademik ve IELTS Genel Eğitim sınavlarında yazılı bölümler birbirinden farklıdır ve IELTS Genel Eğitim sınavında günlük konulara ve iş yeri ortamına daha çok vurgu bulunur. Her iki sınavın konuşma bölümleri birebir aynıdır ve akademik konuları içermez.

Puanlama

IELTS Genel Eğitim sınavı 0 ile 9 arasındaki bir ölçek kullanılarak puanlanır ve geçme veya kalma puanı yoktur. IELTS Genel Eğitim sınavının sonuç raporu 2 yıl boyunca geçerlidir.