Cambridge B1 Preliminary (PET) sınavı

Cambridge English: Preliminary sınavı (Preliminary English Test anlamına gelen PET olarak bilinir), orta seviye İngilizce'ye sahip öğrenciler için tasarlanmıştır. PET Sınavı diğer tüm Cambridge English sınavları gibi geçme/kalma sistemine sahiptir ve sınavı geçenlere süresi dolmayan bir sertifika verilir. B1 Preliminary  sınavı kağıt üzerinden veya bilgisayar üzerinden sunulan bir sınavdır. Her iki durumda da toplam 140 dakika sürer.

Sınavın yapısı

B1 Preliminary sınavı dinleme, okuma, yazma ve konuşma becerilerini sınar ve şu şekilde bir yapıya sahiptir:

1. Bölüm (45 dakika) – PET Sınavının ilk bölümü okuduğunu anlama becerisini kapsar. Toplamda 32 soruya sahip 6 adet alt bölüme ayrılmıştır.  Sınavda çoktan seçmeli sorular, eşleştirme ve boşlukları doldurma soruları bulunuyor.

2. Bölüm (45 dakika) – B1 Preliminary sınavının bu bölümü yazma becerisini test eder. Daha önce ilk bölümün parçasıydı, ancak 2020'de kendi bölümüne ayrıldı. İki yazı isteminden oluşmaktadır. Bunlardan biri e-posta, diğeri iste bir makale veya hikaye. Her yazı örneği yaklaşık 100 kelime olmalıdır.

3. Bölüm (24 dakika + cevapları cevap kağıdına aktarmak için ekstra 6 dakika) – PET Sınavının üçüncü bölümü dinlediğini anlama becerisini sınar. Her kaydı iki defa duyarsınız ve kayıt ile ilgili soruları yanıtlamanız gerekmektedir. Bu bölümde toplam 25 adet soru bulunmaktadır ve her biri 1 puan değerindedir. Soru türleri: çoktan seçmeli ve boşluk doldurma.

4. Bölüm (12 - 17 dakika) – B1 Preliminary sınavının son bölümü İngilizce konuşma becerisini sınar. Öğrenciler bir çift olarak eşleştirilir ve önce bir denetmen ile daha sonra da birbirleriyle konuşmaları istenir. İkinci bir denetmen konuşmayı dinler. Konuşma sınavı, denetmenin her öğrenci hakkında sorular sorması ile başlar. Denetmen daha sonra her öğrenciye bir resim verir ve öğrenci bunu açıklar ve tartışır. Denetmen daha sonra bir durum sunar ve öğrencilerden olası çözümleri tartışmalarını ister. Denetmen öğrencilere bir resim verir ve öğrenciler onu tanımlar ve tartışırlar. Son olarak, öğrenciler hoşlandıkları ve hoşlanmadıkları şeyleri tartışırlar. Konuşma sınavı, sınav merkezinin programına bağlı olarak, B1 Preliminary Sınavının ilk üç bölümünün gerçekleştiği günden farklı bir günde gerçekleşebilir.

Puanlama

Tüm Cambridge English sınavları 2016 yılından beri aynı puanlama ölçeği kullanılarak sunulmaktadır. Düşük seviyeli sınavlar ölçeğin daha düşük aralığında bir puan sunmakta ve daha yüksek seviyeli sınavlar ise aynı ölçekte daha yüksek puanlar sunmaktadır. PET sınavı geçmişte kendine ait bir puanlama ölçeğine sahipti, bu yüzden 2016'dan önceki PET sınavı puanlarını karşılaştırmak için yeni ölçeğe dönüştürülmelidir.

Şu anda, B1 Preliminary sınavının puanları 120 - 170 arasında değişmektedir. 140 ve üstü bir puan "geçti" olarak değerlendirilir ve bu puana sahip öğrenciler, CEFR'a göre İngilizce'de B1 seviyesine denk gelen PET Sınavı sertifikası alır. B1 Preliminary sınavında 160 veya üstü bir puan alan öğrenciler, B2 seviyesine denk gelen Cambridge İngilizce Preliminary Sınavı sertifikası alır. 120 ile 139 arasında puan alan öğrencilere A2 İngilizce sertifikası verilecektir.

B1 Preliminary'nin her bölümü toplam puanın %25'i değerindedir. Sonuçlar, sınavın dört bölümünün yanı sıra genel bir sonuç ve ilgili CEFR düzeyine göre ayrılır. Öğrenci B1 Preliminary sınavından geçer not alırsa, aynı zamanda sonsuza kadar geçerli olan bir B1 İngilizce sertifikası alır.

Cambridge Sınav paketindeki bir sonraki teste Cambridge B2 First Certificate denir. Ücretsiz Cambridge seviye tespit sınavına girmek, mevcut İngilizce seviyeniz için Cambridge sınavlarından hangisinin doğru olduğuna karar vermenize yardımcı olabilir.