Cambridge B2 First Certificate (FCE)

Cambridge English B2 First sınavı (FCE sınavı veya Cambridge First Certificate olarak da bilinir), ortanın üstü İngilizce seviyesindeki öğrenciler için tasarlanmıştır. Cambridge English sınav paketinin en popüler olanıdır çünkü genellikle B2, İngilizce konuşulan ülkelerdeki üniversite programları tarafından talep edilen minimum seviyedir.

Tüm Cambridge English sınavlarında olduğu gibi, B2 First Certificate sınavı geçme/kalma sistemine sahiptir ve sınavı geçenlere süresi dolmayan bir sertifika sunar. FCE sınavı kağıt üzerinden veya bilgisayar üzerinden sunulabilir. Her iki durumda da toplam 209 dakika sürer.

Sınavın yapısı

Cambridge B2 First Certificate sınavı dinleme, okuma, yazma ve konuşma becerilerini sınar. Sınav şu şekilde bir yapıya sahiptir:

1. Bölüm (75 dakika) – B2 First Certificate Sınavının ilk bölümü okuduğunu anlama, dil bilgisi ve kelime dağarcığını sınar. Bu bölümde çoktan seçmeli, boşluk doldurma ve eşleştirme sorularından oluşan toplam 53 adet soru bulunur. FCE'nin bu bölümünde toplam yaklaşık 2,200 adet okunacak kelime bulunmaktadır.

2. Bölüm (80 dakika) – Cambridge First Certificate sınavının ikinci bölümü yazma becerisini ölçer. Her biri 140 - 190 kelime arasındaki iki metin yazarsınız. İlk yazma isteği bir makaledir. İkinci istek ise; makale, mektup, inceleme vb. metin biçimlerinden birini seçme fırsatınız bulunmaktadır.

3. Bölüm (40 dakika) – B2 First Certificate sınavının üçüncü bölümü dinlediğini anlama becerisini ölçer. Kısa konuşma, sohbet veya İngilizce ana dilinde diğer türlü konuşmaları dinler ve duyduğunuz şeylerle ilgili yanıtlar verirsiniz. Her kayıt iki defa oynatılır. Bu bölümde toplam 30 adet soru bulunmaktadır.

4. Bölüm (14 dakika) – FCE sınavının son bölümü İngilizce konuşma becerisini sınar. Öğrenciler bu bölüme çiftler halinde katılır ve sınav merkezine bağlı olarak, bu bölümü diğer üç bölümden farklı bir tarihte almaları gerekebilir. Konuşma sınavı dört kısa alt bölümden oluşur: ilk ikisinde tek başınıza konuşursunuz, diğer ikisinde ise diğer aday ile konuşursunuz.

Puanlama

Tüm Cambridge English sınavları 2016 yılından beri aynı puanlama ölçeği kullanılarak sunulmaktadır. Düşük seviyeli sınavlar ölçeğin daha düşük aralığında bir puan sunmakta ve daha yüksek seviyeli sınavlar ise aynı ölçekte daha yüksek puanlar sunmaktadır. FCE Sınavının geçerli puanları 140 - 190 arasında değişmektedir. 160 veya üstü bir puan sınavı "geçti" olarak değerlendirilir ve bu puana sahip öğrencilere, CEFR'a göre İngilizce'de B2 seviyesine denk gelen Cambridge B2 First Certificate verilir. FCE sınavında 180 veya üstü puan alan öğrenciler C1 seviyesine denk gelen bir Cambridge English Certificate kazanır. 140 ile 160 arasında puan alan öğrencilere B1 İngilizce sertifikası verilecektir.

FCE Sınavının ilk bölümü toplam puanın %40'ı değerindedir. İkinci, üçüncü ve dördüncü bölümlerin her biri toplam puanın %20'si değerindedir. Her öğrenci Cambridge B2 First Certificate sonuçlarını, toplam puan ve ona denk gelen CEFR seviyesinin yanı sıra, sınavın her bölümünde aldıkları puana göre ayrılmış bir şekilde alır. Öğrenci FCE sınavında geçer bir puan alırsa, ömür boyu geçerli olan Cambridge English Certificate almaya hak kazanacaktır.

Cambridge English paketinin bir diğer C1 Advanced'dir. Hangi Cambridge sınavının seviyeniz için doğru sınav olduğuna karar vermek için, yarım saatten az sürede tamamlayabileceğiniz seviye belirleme sınavına çevrimiçi katılarak bir fikir edinebilirsiniz.