Linguaskill

Linguaskill, özellikle eğitim kurumlarının ve şirketlerin kendi gözetimlerinde grup İngilizce sınavı olarak kullandığı bir çevrimiçi sınavdır. Aralık 2019'da sona eren BULATS'ın (Business Language Testing Service) yerine geçmiştir. Linguaskill kişilerin veya aday gruplarının konuşma, yazma, okuma ve dinleme becerilerini ölçer, ancak tek bir dil becerisini ölçebilmek için de kullanılabilir.

Sınavın yapısı

Genel Linguaskill ve Mesleki Linguaskill olmak üzere iki sınav seçeneği bulunuyor. Sınavın her iki formatı da aynı süreye sahiptir. Linguaskill modüler bir sınavdır ve üç modülün her biri tek başına bir sınav olarak veya diğer modüllerle birleştirilerek alınabilir.

Linguaskill'in dinleme ve okuma bölümü 60-85 dakika arasında süren tek bir modüldür. Öğrencinin yanıtlarına göre soruların kolaylaşması veya zorlaşması nedeniyle uyarlanabilir bir sınavdır. Standart soru türleri boşluk doldurma ve okuduğunu ve dinlediğini anlama türündedir. Cevapların çoğu çoktan seçmelidir. Linguaskill'in dinleme/okuma modülünün puanı, sınav tamamlandıktan sonra belirtilebilir, ancak kurumlar bu puanı katılımcıların diğer modülleri tamamlayana kadar göstermemeyi tercih edebilirler.

Linguaskill yazma sınavı 45 dakika sürer ve iki görevi içerir: minimum 50 kelimelik bir yazı (genellikle bir e-posta) ve minimum 180 kelimelik bir yazı. Bir bilgisayar metni otomatik olarak puanlar ve 12 saat içinde bir puan verir.

Linguaskill'in konuşma modülü 15 dakika sürer ve 5 görevi içerir. Bu bölüm kaydedilir ve bir bilgisayar tarafından otomatik olarak incelenir ve daha sonra bir denetmen tarafından puan belirtilmeden önce doğrulanır. Puanlar 48 saat içinde elde edilebilir.

Puanlama

Tüm Linguaskill modüllerinin puanları, 82-180 arasındaki Cambridge English ölçeğini ve ona denk gelen CEFR seviyesini kullanır. Bir öğrenci birden fazla bir modülün bulunduğu sınava katılırsa, aynı 82-180 ölçeğinde bir genel puan (modüllerde alınan puanların bir ortalaması) hesaplanır. Linguaskill'i gruplara sunan kurumlar tüm öğrencilerin puanları ve CEFR seviyeleri ile ilgili bir genel rapor alır. Linguaskill'in sonuçları 48 saat içinde alınabilir ve bu onu çoğu standart sınavdan çok daha hızlı bir değerlendirme aracı yapar. Hızlı dönüş süresi, manuel puanlama yerine otomatik puanlama sayesinde elde edilir.

Sahiplik

Linguaskill, Cambridge English sınavlarını ve IELTS'i gerçekleştiren organizasyon olan Cambridge English Language Assessment'ın bir ürünüdür.