TOEFL Konuşma Bölümü

TOEFL konuşma bölümü, TOEFL iBT sınavının üçüncü ve TOEFL Essentials sınavının dördüncü bölümüdür. Konuşma sınavı sırasında, bilgi istemleri duyacak veya göreceksiniz ve sonrasında cevaplarınızı bilgisayarda kaydedeceksiniz. TOEFL konuşma görevleri sınavı merkezindeki bir kişi tarafından değil, uzaktaki bir denetmen tarafından puanlanır. TOEFL iBT konuşma bölümü toplam 17 dakika, TOEFL Essentials konuşma bölümü ise 13 dakika sürer. TOEFL sınavının en kısa bölümüdür. TOEFL PBT sınavında konuşma bölümü bulunmamaktadır.

Sınavın yapısı

TOEFL konuşma bölümü altı 4 adet görevden oluşur, bu görevlerden biri "bağımsız" olarak adlandırılır ve üçü ise "bütünleşik" olarak adlandırılır. TOEFL konuşma bölümündeki görevleri sırasıyla tamamlamalısınız ve bir önceki soruya geri dönemezsiniz. Önce iki bağımsız soru sorulur.

1. Görev: Seçim – Size iki seçenek sunulacak ve hangisini seçtiğiniz ve seçim nedeniniz sorulacak. Hazırlanmak için 15 saniyeniz ve yanıtınızı kaydetmek için 45 saniyeniz olacak.

TOEFL konuşma bölümündeki dört bütünleşik görev için bir şeyi okumanız ve/veya dinlemeniz ve sonrasında okuduğunuz ve duyduğunuz şey ile ilgili bilgi istemine yanıt vermeniz gerekir.

2. Görev: İlk bütünleşik görev, kısa bir metni (en fazla 100 kelime) okumanızı ve aynı konuyla ilgili kısa bir kaydı (en fazla 80 saniye) dinlemenizi gerektirecektir. Bu görevde, kaydı dinledikten sonra hazırlanmak için 30 saniyeniz ve yanıtınızı kaydetmek için 60 saniyeniz olacak.

3. Görev: İkinci entegre görev, akademik bir metinden kısa bir alıntı okumanızı ve aynı konuda kısa bir ders dinlemenizi gerektirir. Daha sonra okuduklarınız ve duyduklarınızla ilgili bir uyarıya yanıt vermelisiniz. Hazırlanmak için 30 saniyeniz ve yanıtınızı kaydetmek için 60 saniyeniz var.

4. Görev: TOEFL iBT konuşma sınavındaki son görev, kısa bir akademik dersi dinlemenizi ve ardından duyduklarınızın bir özetini kaydetmenizi gerektirir. Bu TOEFL konuşma görevinde hazırlanmak için 20 saniyeniz ve yanıtınızı kaydetmek için 60 saniyeniz olacak.

TOEFL Essentials konuşma testi, toplam 19 kayıt içeren 3 görev türünden oluşur. İlk 6 kayıt için bir diyaloğun bir tarafını okuyacaksınız. Bir kayıt duyacaksınız ve ardından ekranda beklenen yanıtınızı göreceksiniz. Bu yanıtı yüksek sesle okumalısınız. İkinci görev türü ise dinle ve tekrarla. 8 cümleyi yüksek sesle duyacaksınız ve bunları tekrarlamanız gerekecek. Son konuşma görevi, simüle edilmiş bir görüşmedir. Kendinizle ilgili 5 sorudan oluşan bir video izleyecek ve her birine cevap vermeniz için zaman verilecektir.

TOEFL Essentials konuşma görevlerini tamamladıktan sonra, iki soruya yanıt olarak kişisel bir video bildirisi kaydedeceksiniz. Bu kayıt puanlanmaz, ancak başvuru paketinizin bir parçası olarak üniversiteler tarafından izlenebilecektir. Her soru için hazırlanmak için 30 saniyeniz ve kendinizi kaydetmek için 2 dakikanız olacak.

Puanlama

TOEFL konuşma bölümünün tamamında, konuşma sürenizde kullanabileceğiniz notlar tutabilirsiniz. TOEFL iBT konuşma görevlerinin her biri 0 ile 4 arasındaki bir ölçekte puanlanır ve 4 puan en yüksek puandır. Tüm konuşma görevlerinin toplam puanı daha sonra TOEFL konuşma bölümünün genel puanı için 0 ile 30 arasındaki bir ölçek kullanılarak dönüştürülür. 25 veya daha yüksek bir puan, TOEFL iBT konuşma bölümünde iyi bir puan olarak kabul edilir. TOEFL Essentials'ın konuşma bölümü 0 ile 12 arasında puanlanır. 9 veya üzeri bir puan iyi bir puan olarak kabul edilir.

TOEFL sınavının bir sonraki bölümü yazma bölümüdür.