TOEFL Yazma Bölümü

TOEFL yazma bölümü, TOEFL iBT ve TOEFL Essentials sınavlarının  son bölümüdür. TOEFL iBT sınavında 50 dakika sürer ve iki yazma görevinden oluşur. Her yazma görevi için önceden belirlenmiş bir süreniz vardır: ilk görev için 20 dakika ve ikincisi için 30 dakika. TOEFL Essentials sınavında yazma bölümü, verilen kelimelerden oluşturmanız gereken 15 ila 19 cümleden ve ardından 2 yazma görevinden oluşur. TOEFL Essentials'ın yazma bölümünü tamamlamak 24 ila 30 dakika sürer.

Yazılı yanıtınız bir QWERTY klavyede yazılmalıdır, bu yüzden hızlı ve doğru bir şekilde yazmak önemlidir.

Soru türleri

TOEFL iBT sınavının ilk yazma görevi "bütünleşik" olarak adlandırılır ve bu, bir veya birden fazla metni okumanız veya dinlemeniz ve okuduğunuz veya dinlediğiniz şey ile ilgili bir makale veya metin yazmanız gerektiği anlamına gelir. Metinleri okurken ve dinlerken not almanıza izin verilir. İlk TOEFL yazma görevine etkili bir cevap genellikle 150 - 225 kelime arasındadır.

İkinci TOEFL iBT yazma görevi bir "opinion essay" yazmaktır. Size kısa bir beyan verilir ve argümanlarınızı örneklerle destekleyerek bu beyana katılıp katılmadığınızı belirmeniz istenir. Makaleniz İngilizce'nin kullanımı ve doğruluğunun yanı sıra; gelişme, düzen, tutarlılık ve ayrıntı üzerinden puanlanacaktır. İyi bir yanıt genellikle en az 300 kelime olacaktır.

TOEFL Essentials yazma bölümünde, cümle oluşturucu görevlerden oluşan bir koleksiyon bulunur. Dil bilgisi açısından doğru bir cümle kurabilmeniz için size sürükleyip bırakmanız için bazı kelimeler verilir. Daha sonra tamamlamanız gereken 2 yazma göreviniz olacak. Bunlar üç farklı tipte olabilir: bir fotoğrafı tanımlamak, e-posta yazmak veya bir üniversite forumunda yayınlamak.

Puanlama

TOEFL yazma bölümü, sınav merkezi yerine ETS'nin merkezinde denetmenler tarafından puanlanır. Ayrıca dil bilgisi, imlâ, kelime dağarcığı vb. açısından bir bilgisayar tarafından da puanlanır. TOEFL iBT sınavının yazma görevlerinin her biri 0 ile 5 arasındaki ölçek kullanılarak puanlanır ve sonrasında toplam puan, 0 ile 30 arasındaki ölçeğe uyarlanır. 24 veya üstü bir TOEFL yazma puanı iyi bir puan olarak değerlendirilir. TOEFL Essentials sınavında ise yazma puanınız 0 ile 12 arasında olacak ve iyi bir puan 9 veya üzeri olacaktır.