TOEFL iBT

TOEFL iBT sınavı; okuduğunu anlama, dinlediğini anlama, konuşma ve yazma becerilerini akademik bir bağlamda ölçer. TOEFL iBT sınavı genellikle ABD'deki veya diğer İngilizce konuşulan ülkelerdeki üniversitelere başvuran öğrenciler tarafından alındığından dolayı, bu sınav sadece akademik İngilizce'ye yöneliktir.

Geçmişi

TOEFL iBT (Internet Based Test), 2005 yılında uygulanmaya başlandı ve TOEFL PBT (Paper Based Test) ve TOEFL CBT (Computer Based Test) sınavlarının yerine geçmesi için kademeli olarak dünyanın her yerinde kullanıma sunuldu. TOEFL PBT sınavı ve TOEFL CBT sona erdirildi. Bu diğer iki sınavın puanlandırılma ölçekleri TOEFL iBT sınavının ölçeğinden farklıdır. TOEFL iBT'nin evde bir versiyonu, pandemi sırasında yüz yüze test merkezlerinin kapatıldığı sırada geliştirildi ve TOEFL iBT Home Edition, sınav merkezlerinde verilen sınavla aynıdır.

Puanlama

TOEFL iBT sınavı, ölçülen dört becerinin eşit ağırlığa sahip olduğu, 0 ile 120 arasındaki bir ölçek kullanılarak puanlandırılır. Farklı üniversiteler farklı TOEFL iBT puanları talep edebilir ve ölçülen becerilerden herhangi birinde belirli bir puan isteyebilir. TOEFL iBT puanları sınav tarihinden itibaren 2 yıl boyunca geçerlidir.