TOEFL Dinleme Bölümü

TOEFL dinleme bölümü, TOEFL iBT sınavının ikinci bölümüdür ve TOEFL Essentials sınavının ilk bölümüdür, okuma bölümü ile aşağı yukarı aynı uzunluktadır.

Sınavın yapısı

TOEFL iBT dinleme sınavı altı adet kayıttan ve her biriyle ilgili sorulardan oluşmaktadır. Kayıtlar, 3 ile 5 dakika arasında değişen 3 - 4 adet akademik konuşmadan ve her konuşma ile ilgili 6 sorudan; 2 ile 3 dakika arasında değişen 2 adet öğrenci veya öğretmen diyaloğundan ve her diyalogla ilgili 5 sorudan oluşmaktadır. TOEFL dinleme bölümü 41 - 57 dakika sürer.

TOEFL Essentials dinleme testi, dört farklı türde kayıtlarla ilgili 30 ila 45 sorudan oluşur. İki tür kayıt, İngilizce konuşanlar (genel İngilizce) arasındaki konuşmalardır ve odak noktası akademik olan iki tür kayıttır. TOEFL Essentials'ın dinleme bölümü 21 ila 34 dakika sürer.

Öğrenciler her kaydı yalnızca bir defa dinleyebilir ve dinleme sınavı boyunca ileri veya geri gidemezler. TOEFL dinleme bölümü sırasında not almanıza izin verilir ve soruları yanıtlarken bu notları kullanabilirsiniz. Notlarınız, kopya çekmeyi önlemek amacıyla TOEFL dinleme bölümünün sonunda toplanır.

Soru türleri

TOELF dinleme sınavının soruları anlama yetinizin yanı sıra bilgi sentezi ve duyduğunuz şeylerden sonuç çıkarma becerilerinizi de ölçer. Soruların, konuşmacının konuşma sırasındaki tavrını, inançlarını veya motivasyonunu sorması sıradan bir durumdur.

TOEFL dinleme bölümünde kullanılan kayıtlarda, genellikle konuşmacıların Amerikan aksanına sahip olduğu akademik bağlam kullanılır. Ancak kayıtlar arasında her zaman İngiliz, Avustralya veya Yeni Zelanda aksanlarından birinin bulunduğu en az bir kayıt bulunur. TOEFL Essentials ayrıca genel İngilizce dialoglarını da içerir.

TOEFL dinleme bölümüne, TOEFL puanınızı etkilemeyecek ek sorular da dahil edilebilir. Bu sorular sınavı gerçekleştirenler tarafından TOEFL sınavını ayarlamak için kullanılır. TOEFL dinleme bölümünün beklediğinizden daha uzun sürdüğünü fark ederseniz, nedeni büyük ihtimalle budur. Ancak hangi dinleme sorusunun puanınızı etkileyeceğini bilemezsiniz, bu yüzden tüm sorularda elinizden geleni yapmanız önemlidir.

Puanlama

TOEFL dinleme bölümü 0 ile 30 arasındaki ölçekte puanlanır. Okuma bölümünde olduğu gibi, 22 veya üstü bir puan iyi bir puan olarak değerlendirilir.
TOEFL dinleme bölümünü tamamladıktan sonra 10 dakikalık bir ara vereceksiniz. Tebrikler, TOEFL sınavınızın yarısı sona erdi! TOEFL iBT sınavının bir sonraki bölümü konuşma bölümüdür.