IELTS

International English Language Testing System (IELTS), genellikle yurt dışındaki üniversitelere başvuran öğrenciler ve Birleşik Krallık'a ve diğer İngiliz uluslar topluluğu ülkelerine göçmek isteyen göçmen adayları tarafından kullanılan bir standart İngilizce sınavıdır. IELTS'in üç versiyonu bulunuyor: IELTS Genel Eğitim, IELTS Akademik ve IELTS Yaşam Becerileri. IELTS Akademik açık ara en popüler olanıdır ve her yıl yapılan IELTS sınavlarının %80'ini oluşturur.

İngilizcenizi test edin

Sahiplik

IELTS, Cambridge English Language Assessment'ın bir ürünüdür ve bu organizasyon, British Council ve IDP IELTS Avustralya tarafından ortak bir şekilde yönetilmektedir. Cambride English Language Assessment; Certificate of Proficiency in English (CPE) ve First Certificate in English (FCE) dahil olmak üzere, daha eski olan Cambridge English sınav paketinin arkasındaki organizasyondur.

Sınav türleri

IELTS Akademik ve IELTS Genel Eğitim sınavları birbirine benzemektedir fakat birebir aynı değildir. Puanlama ölçekleri ve dört bölümden ikisi aynıdır. IELTS Yaşam Beceriler sınavı sadece dinleme ve konuşma becerilerini sınadığından dolayı tamamen farklıdır ve başlangıç veya orta seviye olmak üzere, sadece tek bir yeterlilik seviyesini ölçer. Bu sitedeki bilgiler IELTS Akademik ve IELTS Genel Eğitim sınavları ile ilgilidir. IELTS yazılı bir sınavdır, bilgisayar üzerinden uygulanmaz. Öğrenciler cevapları bir cevap kağıdına yazar. IELTS sınavına girmek için klavye ile yazmayı bilmek gerekmez.

IELTS'in iki sözel bölümü olan dinleme ve konuşma bölümleri, IELTS Akademik ve IELTS Genel Eğitim sınavlarında birebir aynıdır. IELTS'in iki yazılı bölümü olan okuma ve yazma bölümleri bu iki sınavda birbirinden farklıdır.

Puanlama

IELTS sınavına katılan kişiler, hangi tür sınava giriyor olursa olun, dört sınav bölümünü tamamlamak zorundadırlar ve IELTS sonuçlarını 13 gün içerisinde alırlar. Okuma, yazma ve dinleme sınavları tek bir oturumda tamamlanır. Konuşma sınavı aynı günde veya diğer sınav bölümlerinden 7 gün önce veya sonra gerçekleşebilir. Çoğu öğrenci IELTS sınavına hazırlanmak için aylar boyunca çalışır ve istedikleri puanı alana kadar deneme sınavlarına katılırlar.