IELTS

International English Language Testing System (IELTS), genellikle yurt dışındaki üniversitelere başvuran öğrenciler ve Birleşik Krallık'a ve diğer İngiliz uluslar topluluğu ülkelerine göçmek isteyen göçmen adayları tarafından kullanılan bir standart İngilizce sınavıdır. IELTS'in dört versiyonu bulunuyor: IELTS Genel Eğitim, IELTS Akademik, IELTS UKVI ve IELTS Yaşam Becerileri. IELTS Akademik açık ara en popüler olanıdır ve her yıl yapılan IELTS sınavlarının %80'ini oluşturur.

Sahiplik

IELTS, Cambridge English Language Assessment'ın bir ürünüdür ve bu organizasyon, British Council ve IDP IELTS Avustralya tarafından ortak bir şekilde yönetilmektedir. Cambride English Language Assessment; Certificate of Proficiency in English (CPE) ve First Certificate in English (FCE) dahil olmak üzere, daha eski olan Cambridge English sınav paketinin arkasındaki organizasyondur.

Sınav türleri

IELTS Akademik ve IELTS Genel Eğitim sınavları birbirine benzemektedir fakat birebir aynı değildir. Puanlama ölçekleri ve dört bölümden ikisi aynıdır. Bu sitedeki bilgiler IELTS Akademik ve IELTS Genel Eğitim sınavları ile ilgilidir. IELTS geleneksel yazılı bir sınavdır, bilgisayar üzerinden uygulanmaz. Bazı test merkezleri artık bilgisayar tabanlı testler sunsa da, öğrenciler cevapları bir cevap kağıdına yazar. IELTS sınavına girmek için klavye ile yazmayı bilmek gerekmez.

IELTS'in iki sözel bölümü olan dinleme ve konuşma bölümleri, IELTS Akademik ve IELTS Genel Eğitim sınavlarında birebir aynıdır. IELTS'in iki yazılı bölümü olan okuma ve yazma bölümleri bu iki sınavda birbirinden farklıdır.

Puanlama

IELTS sınavına katılan kişiler, hangi tür sınava giriyor olursa olun, dört sınav bölümünü tamamlamak zorundadırlar ve IELTS sonuçlarını 13 gün (bilgisayar tabanlı sınavlar için 6 gün) içerisinde alırlar. Okuma, yazma ve dinleme sınavları tek bir oturumda tamamlanır. Konuşma sınavı aynı günde veya diğer sınav bölümlerinden 7 gün önce veya sonra gerçekleşebilir. Çoğu öğrenci IELTS sınavına hazırlanmak için aylar boyunca çalışır ve istedikleri puanı alana kadar deneme sınavlarına katılırlar.

Bir bakışta IELTS

Neden bu sınava girmelisiniz?Birleşik Krallık'a göç etme ve Birleşik Krallık'ta üniversiteye başvurma
Ücret$200-$300
Süre160 dakika + 15 dakikalık konuşma sınavı
Sonuç bildirimi13 gün
Sınav yeriYetkili sınav merkezleri
Geçerlilik süresi2 yıl
IELTS’i diğer sınavlar ile karşılaştırın