TOEFL Sınavına Hazırlık

TOEFL sınavına hazırlanmanın birçok yolu bulunur, bazıları çok genel iken diğerleri daha özel bir hazırlık aşamasıdır. Şu anki becerilerinize ve TOEFL puanı hedefinize bağlı olarak, boşa zaman harcamadan belirli ihtiyaçlarınız için TOEFL'a doğru çalışma yöntemini edinmek için çalışma yöntemlerini birleştirebilirsiniz.

Genel TOEFL hazırlık stratejileri, herhangi bir İngilizce sınavına hazırlanmak için kullandığınız stratejiler ile aynıdır. TOEFL sınavı dört beceriyi ölçtüğünden dolayı, öncelikle en zayıf becerinize odaklanabilirsiniz. İngilizce'yi iyi okuyabiliyor ancak yazma konusunda zorluk çekiyorsanız, yazma pratiği yapmalısınız. İngilizce konuşmada bir sıkıntınız yoksa ancak bazı İngilizce aksanları anlamada zorluk çekiyorsanız, dinleme pratiği önceliğiniz olmalıdır. Hangi beceriye odaklanmayı tercih ederseniz edin, düzenli pratik ve yapısal bir çalışma planı TOEFL puanınızı yükseltmek için çok önemlidir.

TOEFL deneme sınavları

Bir TOEFL deneme sınavına katılmak, o andaki TOEFL puanınız hakkında bilgi verir ve böylece hangi konu üzerinde çalışmanız gerektiğine karar verebilirsiniz. Çoğu kişi sınava hazırlanmadan önce bir deneme sınavı ile başlar ve sonuca göre TOEFL'a hazırlık yöntemini seçer. TOEFL sınavını gerçekleştiren ETS'den resmi olarak puanlanan TOEFL deneme sınavları satın alabilirsiniz. Bu deneme sınavları en özgün ancak en pahalı sınavlardır. Bunun yanı sıra, TOEFL puanınız hakkında bir fikir sağlayabilecek ücretsiz EF SET English Certificate sınavına katılabilir veya içerisinde kendi kendinize puanlayabileceğiniz TOEFL deneme sınavları bulunan bir sınava hazırlık kitabı satın alabilirsiniz.

Her durumda, TOEFL deneme sınavına en iyi durumda katılmanız önemlidir. Sınavın tamamını bir oturuşta tamamlamak için yeterli zamanı ayırın, dikkatinizin dağılmayacağı bir yerde oturun ve kopya çekmeyin. TOEFL deneme sınavının, alışık olmadığınız bir ortamda gerçek TOEFL sınavına girmek kadar stresli olmayacağını unutmayın. Bu yüzden deneme sınavında gerçek sınavda alacağınız puandan daha yüksek bir puan almanız muhtemeldir.

TOEFL kursları

Daha büyük hedefleriniz varsa, daha özel TOEFL hazırlık yöntemleri de bulunmaktadır. Çoğu öğrenci TOEFL sınavına kendi başlarına hazırlanarak başlarlar, belki bir kitap alır ve birkaç deneme sınavına girerler ve sonrasında gerçek TOEFL sınavına girerler. Hedefledikleri puandan uzak olanlar ise, TOEFL puanlarını gördükten sonra bir hazırlık kursuna katılmaya karar verirler. TOEFL zor, akademiye yönelik bir sınavdır ve özel bir eğitim programı büyük bir fark yaratabilir.

İyi bir TOEFL hazırlık programına; çeşitli soru türlerine nasıl yaklaşmanız, kendi hızınızı nasıl ayarlamanız, not alma stratejisi vs. gibi sınava özel tavsiyelerin yanı sıra gerçekçi bir ortamda bir veya daha fazla TOEFL deneme sınavını içermelidir. TOEFL hazırlık kurslarındaki öğretmenler sınav konusunda çok deneyimlidirler ve en yüksek puana nasıl ulaşacağınızı bilirler.

Birçok TOEFL hazırlık kursu türü mevcuttur. Üç başlıca tür arasında çevrimiçi TOEFL hazırlık kursları, evinizin yakınındaki bir okuldaki TOEFL hazırlık kursları ve yurt dışındaki TOEFL hazırlık kursları bulunmaktadır. Çoğu TOEFL hazırlık kursunun en az 2 ay sürdüğünü ve TOEFL puanınızı yükseltmede etkili olmaları için o kadar sürenin gerekli olduğunu unutmayın. Üniversite başvuru sürelerini değerlendirirken bu gecikmeyi de hesaba katarak bir program belirlemelisiniz.

EF size nasıl yardımcı olabilir

EF, hem çevrimiçi ortamda hem de yurt dışında, esnek başlama tarihlerine ve sürelere sahip TOEFL hazırlık kursları sunmaktadır. TOEFL puanı hedefinize yakınsanız kısa bir kursa katılabilirsiniz, hedefi daha yüksek olanlar ise daha uzun kurslara katılabilirler. Yurt dışındaki TOEFL yurt dışı hazırlık kurslarımız ve çevrimiçi TOEFL hazırlık kurslarımız hakkında daha fazlasını öğrenin.