TOEIC

TOEIC (Test of English for International Communication), profesyonellere ve şirketlere yönelik bir standart İngilizce sınavıdır. TOEIC aslında iki ayrı sınavdan oluşur, biri algısal İngilizce (dinleme ve okuma) becerilerini ölçer ve diğeri de üretimsel İngilizce (konuşma ve yazma) becerilerini ölçer. Öğrenciler ihtiyaçlarına bağlı olarak, sınavlardan birine veya her ikisine katılabilirler. Her iki sınavın yapısı kendine özgüdür ve farklı bir şekilde puanlanırlar. TOEIC sınavına hazırlanmanın, bireysel çalışmadan kurslara ve deneme sınavlarına katılmaya kadar, birçok yöntemi mevcuttur.

TOEIC Dinleme ve Okuma sınavı

TOEIC dinleme ve okuma sınavı, iki TOEIC sınavı arasında daha popüler olandır. Sınav merkezlerinde kağıt üzerinde alınır ve 10 ile 990 arasındaki bir ölçek kullanılarak puanlanır. İngilizce okuma becerisi ve İngilizce dinleme becerisi bu sınavda eşit ağırlığa sahiptir ve son puanın yarısına etki ederler.

TOEIC Konuşma ve Yazma sınavı

TOEIC konuşma ve yazma sınavı bir bilgisayar üzerinde alınır. TOEIC sınavının bu versiyonunda bir denetmen bulunmaz. Bunun yerine, öğrenci konuşmalarını kayıtlı ya da yazılı istemlere kaydeder ve yazma bölümü için yanıtlarını klavyeyi kullanarak yazar. Bu sınavda da yazılı ve sözlü İngilizce eşit ağırlığa sahiptir. Öğrencinin son puanı 0 ile 400 puan arasındadır.

Sahiplik

TOEIC; daha çok akademik hedef kitlesine yönelik donatılmış başka bir standart İngilizce sınavı olan TOEFL'ı yöneten, Amerika menşeili kâr amacı gütmeyen kuruluş olan ETS'nin ürünüdür.

Bir bakışta TOEIC

Neden bu sınava girmelisiniz?Profesyonel belgelendirme
Ücret$125-$200
Süre120 dakika (algısal) veya 80 dakika (üretimsel)
Sonuç bildirimi7 - 15 gün arası
Sınav yeriYetkili sınav merkezleri
Geçerlilik süresi2 yıl
TOEIC’yi diğer sınavlar ile karşılaştırın