TOEFL Okuma Bölümü

TOEFL okuma bölümü, TOEFL iBT sınavının ilk bölümüdür ve TOEFL Essentials sınavının ikinci bölümüdür.

Sınavın yapısı

TOEFL iBT okuma bölümü 700 kelimeden oluşan 3 veya 4 metinden ve bu metinlerin her biri için 10 adet sorudan oluşur. Bu, TOEFL okuma bölümü için toplam 30 - 40 adet soru yapar. Metin ve soru sayısına bağlı olarak, öğrencilerin TOEFL okuma bölümünü tamamlamaları için 54 - 72 dakikası bulunur.

TOEFL Essentials okuma bölümü kelime dağarcığı, akademik metinler ve akademik olmayan metinler hakkında 4 tür sorudan oluşur. Okuma bölümünde toplam 30 ila 45 soru vardır ve bunları tamamlamak için soru sayısına bağlı olarak 22 ila 33 dakikanız vardır. TOEFL Essentials uyarlamalı bir sınavdır, bu nedenle okuma bölümündeki sorular önceki cevaplarınıza bağlı olarak zorlaşacak veya kolaylaşacaktır.

TOEFL okuma bölümüne, TOEFL puanınızı etkilemeyecek ek sorular da dahil edilebilir. Bu sorular sınavı gerçekleştiren ETS tarafından TOEFL sınavını ayarlamak için kullanılır. TOEFL okuma bölümünün beklediğinizden daha uzun sürdüğünü fark ederseniz, nedeni büyük ihtimalle budur. Ancak hangi okuma sorusunun puanınızı etkileyeceğini bilemezsiniz, bu yüzden tüm sorularda elinizden geleni yapmanız önemlidir.

Soru türleri

TOEFL iBT okuma sınavı, akademik İngilizce kullanılarak üniversite seviyesinde yazılmış metinleri kullanır. Bu metinler, örneğin bir üniversite ders kitabından alıntılar olabilir ve genellikle üç türden oluşur: tarihsel/biyografik hikaye, eleştirel yazı veya konunu anlatımıdır. Soruları doğru yanıtlamak için metin içerisinde geçen konu ile ilgili bilgi sahibi olmanız gerekmez ancak akademik İngilizce'ye iyi derecede hakim olmanız gerekir.

TOEFL Essentials okuma testi ayrıca akademik İngilizce ile yazılmış metinleri ve akademik İngilizce içerik tablolarını da içerir. Metinler kısa, yaklaşık 200 kelime ve her metinle ilgili 6 soru var. Her tablo için 4 doğru/yanlış sorusu vardır. TOEFL Essentials sınavının okuma bölümünde günlük İngilizce yazılmış metinler ve kelime soruları da bulunmaktadır.

Strateji

TOEFL okuma bölümünde verilen süre, okuma bölümünün yönergelerinde belirtilir ancak süreyi dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Bu bölüm süreli olduğundan dolayı, tüm metinleri okumak ve tüm sorulara cevap vermek için zamanınızı iyi ayarlamanız gerekir. TOEFL sınavında boş bırakılan cevaplar yanlış olarak değerlendirilir.

Puanlama

Öğrenciler TOEFL okuma bölümünde ileri veya geri gidebilirler. Bu yüzden bir soruyu atlayabilir ve süreniz kalırsa o soruya geri dönebilirsiniz. TOEFL okuma bölümünün toplam puanı 0 ile 30 arasındadır ve yüksek bir okuma puanı 24 ve üstü olarak kabul edilir. TOEFL Essentials'da 9 ve üzeri puanlar yüksektir.

TOEFL iBT sınavının bir sonraki bölümü dinleme bölümüdür.