İngilizce Öğrenmek

İngilizce öğrenmek istiyorsunuz ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz ya da İngilizce öğrenmeye başladınız ve ilerleme sağlayamadığınız için hayal kırıklığına uğradınız. Yalnız değilsiniz! Tüm dünyada milyonlarca insan İngilizce öğreniyor. Burada İngilizceyi daha hızlı öğrenmek için gerekli stratejileri, kaçınılması gereken  hataları, en etkili İngilizce öğrenme kaynaklarını ve sizin için en uygun kursu seçeneklerini bulacaksınız.

EF ile İngilizce öğrenin

Neden İngilizce öğrenmeli?

İngilizce öğrenmek, profesyonel kariyerinize katkı bulunmanın ve ufkunuzu genişletmenin iyi bir yoludur. Zaman geçtikçe daha fazla insan İngilizceyi farklı kültürel geçmişlere sahip insanlarla bağlantı kurmak için kullanıyor. İngilizce, uluslararası ticaret, diplomasi ve diğer birçok alanın ortak dili haline gelmiştir. Yabancı dil becerilerinizi geliştirmek dünyanın kapılarını açmanızı sağlayacaktır.

EF İngilizce Yeterlilik Endeksi'ne (EPI) göre, İngilizce'yi 1 milyardan fazla kişi birinci veya ikinci dil olarak, üçüncü veya dördüncü olarak yüz milyonlarca insan konuşuyor. İngilizce yeterliliği bilim insanlarının, araştırmacıların ve turistlerin bilgi alışverişinde bulunmasına yardımcı olmaktadır. Yeterli seviyede İngilizce konuşan insanlar daha güçlü bir kariyer sahibi olabilir, daha fazla kazanç sağlayabilir ve online olarak sunulan daha fazla bilgiye erişebilirler.

İşte İngilizce öğrenmenin faydaları

 1. İngilizce öğrenmek güveninizi arttıracaktır. Yıllar boyunca gösterdiğiniz emeklerinizin karşılığını almak son derece tatmin edicidir.
 2. İngilizce öğrenmek, alanınızdaki son trendleri takip etmenize, uluslararası konferanslara katılmanızı sağlar ve kariyer gelişiminize katkıda bulunur.
 3. Yeni bir dil öğrenmek zihninizi sağlıklı tutar, hafızanızı harekete geçirir ve zihinsel esnekliğinizi arttırır.
 4. İngilizce öğrenmek,  daha fazla bilgiye geniş bir perspektiften erişmenizi sağlar. Online materyallerin çoğu ve dünyanın en iyi bilimsel dergileri İngilizce yayınlanmaktadır.
 5. İngilizce öğrenmek, uluslararası seyahati daha kolay ve daha zevkli hale getirir. Dünyayı tek başınıza keşfedebilir ve daha bağımsız olabilirsiniz.
 6. İngilizce öğrenmek, farklı kültürlerden insanlarla tanışmanıza ve bakış açınızı geliştirmenize olanak sağlar.

İngilizce nasıl öğrenilir?

Hızlı bir şekilde İngilizce öğrenmenin sırrı yoktur. En etkili yöntem 7/24 İngilizce'ye maruz kalmanızdır. Bu yüzden yurt dışına çıkmak bir dil öğrenmek için en etkili yoldur. Ancak seyahat edemiyorsanız, İngilizce kitap okuyarak, podcast dinleyerek, TV izleyerek, İngilizce konuşan kişilerle pratik yaparak dil becerilerinizi geliştirebilirsiniz., İlk başta başlamak zor gelebilir ancak bir adım atarsanız yapabilirsiniz.

 1. İlk olarak, her gün yaptığınız bir aktiviteyi düşünün. Koşu yaparken podcast dinlemeyi sevdiğinizi varsayalım.
 2. Google'da tüm ilgi alanlarınız için podcast bulmak mümkün!
 3. Tebrikler, gününüzün 30 dakikasını İngilizce dinlemeye ayırdınız!

Günlük yaptığınız aktivitelerin bir parçası olarak İngilizce'yi eklemek kendinizi geliştirmenizi sağlayacaktır.  Örneğin gazeteyi okuyorsanız, İngilizce bir makale daha okuyun. Futbol izliyorsanız, maçı bir de İngiliz TV kanalında izleyin. Yemek pişiriyorsanız,  İngilizce tarifler de kullanın.

Yeni aktiviteler de dil becerilerinizi geliştirmenizi sağlayacaktır.  Şehrinizde yabancı turistler var mı? Ziyaret ettikleri yerlerden herhangi birinde gönüllü olabilirsiniz: müze, park, anıt. Veya havaalanınızın veya tren istasyonunuzun gönüllülere ihtiyacı olabilir. Ayrıca bu yerlerde  kaybolan kişilere yollarına bulmalarına yardımcı olabilirsiniz. Amerikan, İngiliz veya Kanada kültür dernekleri için Facebook gruplarına bakın. Bu tip grupların buluşmalarına katılıp İngilizcenizi geliştirebilirsiniz.

Şimdi İngilizce öğrenme zamanı

Motivasyon

İnsanların İngilizce öğrenmeye çalışırken yaptığı en yaygın hatalardan biri sabırsız olmalarıdır. İngilizce öğrenmek uzun bir süreçtir. Kendinize karşı sabırlı olun. Aylar veya yıllar boyunca motive olmak zor olabilir ancak akıcı bir İngilizce seviyesine sahip olmak istiyorsanız bu çok önemlidir. İşte motivasyonunuzu yüksek tutmak için birkaç ipucu:

 1. Yapmayı sevdiğiniz şeyleri İngilizce yapın. Eğer İngilizce konuşurken eğlenirseniz, bırakma eğiliminiz azalır ve bu bir tutku haline dönüşür.
 2. İngilizce konuşmayı alışkanlık haline getirin. Günlük hayatınıza İngilizceyi ekleyin  otomatik her gün İngilizce kullanma olasılığınız artacaktır.
 3. Bir İngilizce öğrenme günlüğü tutun. İngilizcenizi geliştirmek için neler yaptığınızı kaydedin. Altyazısız izlediğiniz ilk İngilizce filminiz, işte yaptığınız ilk İngilizce konuşma gibi  gibi kilometre taşlarını takip edin.
 4. Belirli hedeflere ulaşmak için kendinize ödüller verin. Ödüller büyük ya da küçük olabilir. Yeni bir gömlek, Londra'ya bir gezi veya bir çikolata. Beyniniz hangi tür aktiviteler için ödül aldığını tespit edecektir. Bu şekilde İngilizce öğrenmeniz için sizi otomatik olarak motive eden bir aktivitiye dönüşecektir.
 5. Seviyenizi takip edin. Bunun için ücretsiz İngilizce seviye tespit sınavımız size yardımcı olacaktır. 

İngilizce seviye testi

Öğrenme süreciniz boyunca düzenli olarak İngilizce seviyenizi ölçmeniz önemlidir. Aksi takdirde ilerleme süreciniz takip etmeniz mümkün değildir. İlerlemeyi ölçmenin birçok farklı yolu vardır. Bir karşılaştırma ölçütü oluşturmanın en iyi yolu ulaşmaya çalıştığınız hedefe karşı kendinizi test etmektir. Örneğin hedefiniz iş yerinde İngilizce sunum yapabilmekse, İngilizce iş yerinde bir sunum yapmayı denemeniz ve nasıl gittiğini görmeniz gerekir. Daha sonra nasıl hissettiğiniz ve üzerinde çalışmanız gereken şeyler hakkında bazı notlar almanız gerekmektedir.

Daha genel bir hedefiniz varsa standart bir İngilizce sınavına girmek, mevcut seviyenizi ölçmek ve ilerlemenizi takip etmek için iyi bir yoldur. EF SET okuma ve dinleme anlama becerilerinizi test etmenizi sağlar ve TOEFL veya IELTS ile aynı standartlarda üretilmiştir. Ama ücretsiz. Test 50 dakika sürer. LinkedIn'e ekleyebileceğiniz veya okulunuzla veya işvereninizle paylaşabileceğiniz ücretsiz bir İngilizce sertifikası içerir.

buttonİngilizcenizi test edin

EF SET English Certificate, 0 ile 100 arasındaki ölçekte hem okuma hem dinleme bölümünün ortalaması olan bir genel puanla puanlandırılır. EF SET puanları CEFR seviyeleriyle uyuşmaktadır ve hem EF SET puanı hem de CEFR denkliği sınav sonucu raporlarında belirtilmektedir:

CEFREF SET
<A11 - 10
A1 Beginner11 - 30
A2 Elementary31 - 40
B1 Intermediate41 - 50
B2 Upper Intermediate51 - 60
C1 Advanced61 - 70
C2 Proficiency71 - 100

İngilizce sertifikaları kılavuzumuzda farklı İngilizce sınavları hakkında daha fazla bilgi edinin.

İngilizce kursu nasıl seçilir?

İngilizce kursu yeni başlayanlar ve nasıl ilerleyeceğini bilmeyenler için iyi bir yoldur. İngilizce kursu seçeneklerini araştırmadan önce hedeflerinizin bir listesini yapın. Eğer dile genel bir giriş yapmak istiyorsanız veya IELTS TOEFL gibi uluslararası sınavlara hazırlık yapmak istiyorsanız bunlar çok farklı bir ders programlarıdır.

Hedefinizi belirledikten sonra hangi İngilizce kurslarının size uygun olduğunu araştırın. Seçenekler şunlardır:

İngilizce öğrenme platformları

 • Online İngilizce kursları - platforma sınırsız erişim + istek üzerine canlı öğretmen dersleri veya grup dersleri
 • İngilizce dil kursları - yakınınızdaki bir yerde haftada bir veya iki kez (normal okul gibi)
 • Yurt dışında İngilizce kursları - Günde 3-4 saat ders + aile yanında yaşam (kültürel bir deneyim)
 • Kendi kendine çalışma - En sık başvurulan yollardan biri olan bu yöntem ile İnternetten sınırsız içerik erişimi sağlayabilirsiniz

Sınıflar

 • Özel dersler - tam olarak hedeflerinizin doğrultusundadır (daha pahalı)
 • Grup dersleri - belirli bir ders müfredatı ve zamanı takip edilir (daha ucuz)

Süre

 • Uzun süreli İngilizce kursları - yıl boyunca haftada bir veya iki kez toplanır (genellikle haftada 2-4 saat)
 • Yoğun İngilizce kursları - her gün 2-6 hafta boyunca (genellikle haftada 15-30 saat)

Konu

 • Genel İngilizce kursları - İngilizcenin tüm yönlerini kapsayan geniş kapsamlı bir kurs
 • Özel İngilizce kursları - IELTS / TOEFL hazırlığı, tıbbi İngilizce, havacılık İngilizce, Akademik Amaçlı İngilizce (EAP) vb.

Hedefleriniz ne kadar spesifik olursa, onları karşılayacak bir İngilizce kursu bulma olasılığınız o kadar artacaktır. Ve İngilizce öğrenirken hedeflerinizin değişebileceğini unutmayın, bu yüzden öğrenme stratejinizi buna göre ayarlayın.

Hangi İngilizce öğrenme metodu seçilmeli?

Her İngilizce kursu, bir ders kitabı ya da okulun kendi oluşturduğu çıktılar gibi farklı ders materyalleri kullanır. Ayrıca, farklı öğretmenlerin farklı öğretim yöntemleri vardır. Bazıları çok fazla ezber ve dilbilgisi üzerinedir. Diğerleri oyunlar ile doğrudan İngilizce konuşma gibi aktiviteler içerir. Her öğrenci için işe yarayacak tek bir metodoloji yoktur. Kendi İngilizce öğrenme hedeflerinizi ve öğrenme tarzınızı düşünürken, geçmişte İngilizceyi nasıl öğrendiğinize bakın. Sizin için iyi olan nedir? Anlamsız veya sıkıcı ne buldun? İngilizcede ne yapmaktan hoşlanıyorsunuz ve nelerden korkuyorsunuz? İngilizce ile ilgili önceki deneyimlerinizi dikkatli bir şekilde gözden geçirerek, muhtemelen sizin için hangi tür öğrenme ortamının uygun olacağını öğrenebilirsiniz.

EF'te dünyanın her yerinden öğrencilere İngilizce dil becerilerini geliştirme konusunda 50 yılı aşkın deneyime sahibiz. Yalnızca dünya çapındaki EF okullarında ve EF English Live'daki online derslerimiz ile İngilizce öğrenme müfredatımızı geliştirdik.

Bir İngilizce kursuna kaydolmayı düşünüyorsanız, hedeflerinize ve bütçenize uygun bir program seçmenizi tavsiye ediyoruz. Bunun için bir eğitim danışmanımız ile konuşabilir veya size en yakın EF ofisini ziyaret edebilirsiniz.

EF, yeni başlayanlar için İngilizceyi daha hızlı öğrenmek ve geliştirmek için harika bir fırsat. EF’deki eğitimimden sonra hızlı gelişimimi gerçekten hissedebiliyorum. EF'e hiç İngilizce konuşamadan geldim ve şimdi kendimi neredeyse iki dilli hissediyorum.

Jenny, EF London

EF ile İngilizce öğrenin

Yurt dışında İngilizce öğrenin

İngilizce konuşulan ülkelerde İngilizce öğrenmek için fırsatları keşfedin.

Online İngilizce kursları

Evinizin rahatlığında grup veya özel İngilizce dersleri alın ve online İngilizce öğrenme platformumuza erişin.

Uygulamamızla İngilizce öğrenin

AI teknolojisiyle desteklenen İngilizce öğrenme uygulamamız yalnızca yenilikçi, sezgisel, kapsamlı değil, aynı zamanda eğlence dolu.

1965'ten günümüze EF, yurtdışı dil eğitiminde standartları belirliyor. Yenilik, kalite ve güvenliğe olan kayıtsız bağlılığımız sayesinde dünyanın en saygın kuruluşlarının saygısını topladık.

50

yıllık uluslararası eğitim tecrübesi

26

akreditasyon ve uluslararası kurumlardan ödüller

400+

dünya çapında okul ve ofisler