IELTS Sınavına Hazırlık

IELTS sınavına hazırlanmak için birçok yöntem bulunur ve her öğrencinin durumu birbirinden farklıdır. Şu andaki beceri seviyenize ve hedeflediğiniz IELTS sonucuna bağlı olarak, zamanınızı boşa harcamadan doğru bir şekilde IELTS pratiği yapmak için çalışma yönetiminizi seçebilirsiniz.

Çoğu IELTS pratiği stratejisi, herhangi bir İngilizce sınavına çalışmak için kullandığınız stratejilerle aynıdır. İngilizce'nizi geliştirmek için yapacağınız herhangi bir şey, somut bir gelişme elde etmeniz durumunda sizi IELTS sınavı için de hazırlayacaktır. IELTS sınavı okuma, konuşma, dinleme ve yazma becerilerini sınadığından dolayı, ilk başta hangi beceriye odaklanacağınızı belirlemelisiniz. İngilizce dilindeki akademik metinleri okumakta zorluk çekiyorsanız, kelime dağarcığınızı geliştirmelisiniz ve bu tür metinleri anlamak için pratik yapmalısınız. İngilizce konuşmada zorluk çekiyorsanız, bir konuşma partneri bulmalısınız. Hangi beceriye odaklanmayı seçerseniz seçin, düzenli pratik yapmak IELTS puanınızda gerçek bir ilerleme kaydettirecek tek yöntemdir.

IELTS deneme sınavları

IELTS deneme sınavına katılmak, genel IELTS puanınızın yanı sıra dört dil becerisinin her biri için puanınızı gösterecektir. Puan analizi, hangi beceri üzerine çalışmanız gerektiği ve genel puanınız daha ne kadar çalışmanız gerektiği konusunda size bir fikir sağlayacaktır.

Çoğu öğrenci, ilk başta hiçbir hazırlık yapmadan bir IELTS deneme sınavına katılırlar ve sonuçlarını aldıktan sonra ne tür bir hazırlık çalışması yapmaları gerektiğine karar verirler. Resmi olarak puanlanan IELTS deneme sınavlarını Cambridge English'den satın alabilirsiniz. Bu deneme sınavları, IELTS soru türlerine ve sınavın yapısına aşinalık kazanmanızı sağlar. Bu yolu seçerseniz, gireceğiniz türdeki IELTS sınavına (Akademik veya Genel Eğitim) denk gelen IELTS deneme sınavını satın aldığınızdan emin olun. Ayrıca, IELTS'den farklı bir yapısı olan ancak IELTS'de dinleme ve okuma bölümlerinde puanınız için bir fikir veren ücretsiz EF SET English Certificate sınavına da katılabilirsiniz. Son olarak, içinde IELTS deneme sınavları ve bu sınav sorularının cevapları bulunan bir sınava hazırlık kitabı satın alabilirsiniz. Bu kitaplar özellikle dinleme ve okuma pratiği için çok kullanışlıdır. Ayrıca yazma istemlerini bir dereceye kadar kendiniz de puanlayabilirsiniz.

Hangi IELTS deneme sınavını seçerseniz seçin, sınava mümkün olan en iyi koşullarda katılmak önemlidir. Her şeyi bir oturuşta tamamlamak için yeterli zamanı ayırın, dikkatinizin dağılmayacağı bir yerde oturun ve sözlük veya diğer araçları kullanarak kopya çekmeyin. IELTS deneme sınavlarının gerçek IELTS sınavı kadar stresli olmayacağını unutmayın. Gerçek IELTS sınavında büyük ihtimalle deneme sınavlarındaki kadar yüksek bir puan almayacağınızdan dolayı, tercihen kafanızda aşağı yukarı kaç puan alacağınızı bilerek gitmek istersiniz.

IELTS kursları

Vizeniz veya üniversite başvurunuz için belirli bir puanı almanız gerekiyorsa, bunun için IELTS hazırlık kursları da bulunmaktadır. Bu kurslar, tek başınıza çalışmaktan (veya hiç çalışmamaktan) daha maliyetlidir ancak IELTS puanınızı yükseltmek için çok daha fazla etkilidir. Çoğu öğrenci IELTS sınavına tek başlarına hazırlanırlar, belki bir kitap kullanırlar veya internet üzerinde araştırma yaparlar ve sonrasında IELTS sınavına katılıp aslında ne kadar zor olduğunu görürler. Bir IELTS hazırlık kursu, sınava hazır olmanız konusunda büyük bir fark yaratır.

İyi bir IELTS kursu; farklı soru türlerine yaklaşım, boşa zaman harcamamak için hızınızı ayarlama, makaleleri yapılandırma ve dinleme bölümlerinde not alma gibi konularda sınava özel detaylı tavsiyeleri içermelidir. Hazırlık kursları genellikle gerçek puanlama yapılan bir veya daha fazla IELTS deneme sınavı içerir. IELTS hazırlık kurslarındaki öğretmenlerin bu sınav konusunda çok deneyimleri vardır ve öğrencinin puanını olabildiğince arttırmak için yardımcı olabilirler.

Mevcut birçok IELTS hazırlık kursu bulunmaktadır. Üç ana kurs türü: çevrimiçi IELTS hazırlık kursu, Evinizin yakınındaki bir okuldaki IELTS hazırlık kursu ve yurt dışındaki IELTS hazırlık kursu. Çoğu IELTS hazırlık kursunun 2 veya 3 ay sürdüğünü unutmayın. Bu süreden daha kısa bir kurs, IELTS puanınızı yükseltme konusunda etkili olmayacaktır. Vize veya üniversiteye başvuru için belirli bir IELTS puanına ihtiyacınız varsa, ona göre bir plan oluşturun.

EF size nasıl yardımcı olabilir

EF, yıl boyunca birçok yerde farklı zamanlarda başlayan yoğunlaştırılmış IELTS hazırlık kursları sunmaktadır. Bir IELTS hazırlık kursu, IELTS'e hazırlığın yanı sıra iyi bir genel İngilizce eğitimi de verir. IELTS yurt dışı hazırlık kursları hakkında daha fazla bilgi edinin.