TOEIC Yazma Bölümü

TOEIC yazma sınavı, TOEIC Konuşma ve Yazma sınavının ikinci yarısıdır. TOEIC yazma sınavı 1 saat sürer ve 8 yazma isteminden oluşur. Yazma bölümünde en düşük puan 0, en yüksek puan ise 200 puandır. TOEIC yazma sınavı, aynı sınav oturumunda TOEIC konuşma sınavı alınmadan tek başına alınamaz. TOEIC Dinleme ve Okuma sınavı farklıdır ve aynı sınav oturumunda veya farklı bir sınav oturumunda alınabilir.

TOEIC yazma sınavını bir kağıt yerine bir bilgisayar üzerinde alırsınız. İstemleri okumanız ve sonra yanıtları yazmanız gerekir. Yanıtlarınız kaydedilir ve puanlanmaları içim ETS'ye gönderilir. TOEIC yazma puanınız, yazılı İngilizce'yi iletişim için ne kadar düzenli ve doğru bir şekilde kullandığınıza bağlıdır.

Sınavın yapısı

TOEIC yazma sınavı, sırasıyla tamamlamanız gereken 3 bölümden oluşur:

1. Bölüm - TOEIC yazma sınavının ilk bölümünde, öğrencilerin bir resme bakmalarını ve o resim ile ilgili iki kelimeyi veya TOEIC sınav uygulayıcılar tarafından sağlanan ifadeleri kullanarak bir cümle yazmaları istenir. Toplam 5 resim ve her biriyle ilgili 2 kelime bulunur. 5 cümleyi yazmanız için 8 dakikanız vardır ve TOEIC yazma sınavının bu bölümünde 8 dakika boyunca ileri veya geri gidebilirsiniz. Dil bilgisinin doğru kullanımına ve sağlanan kelimelerin kullanımına bağlı olarak, her kelime için 0 ile 3 arasında bir puan alırsınız. İlk 5 soru bu bölüme aittir.

2. Bölüm - TOEIC yazma sınavının ikinci bölümünde, öğrencilere bir e-posta verilir ve onların bir yanıt yazmaları istenir. Bu türde iki adet görev bulunur ve her biri için 10 dakikanız vardır. Yönergeler, yanıtınızın belirli kriterlere uymasını isteyecektir. Örneğin, sizden en az iki soru sormanızı isteyebilir. Bu yönergeleri okumak ve takip etmek önemlidir. İkinci göreve geçtikten sonra ilk göreve geri dönemezsiniz. Puanınız, her soru için 0 ile 4 arasında olacaktır ve sadece İngilizce yazma becerinize değil, aynı zamanda mesajın düzenine de bağlı olacaktır. Altıncı ve yedinci sorular bu bölüme aittir.

3. Bölüm - TOEIC yazma sınavının üçüncü bölümü, belirtilen bir konuda sizden bir görüş makalesi yazmanızı isteyecektir. Bu konu için herhangi bir özel bilgi gerekmemektedir. Hazırlanmak, makalenizi yazmak ve gözden geçirmek için 30 dakikanız olacak. Makalenizin puanı; argümanınızın anlaşılırlığına, İngilizce dil bilginize, kelime dağarcığınıza, ve makalenizin yapısına bağlı olarak 0 ile 5 arasında bir puan olacaktır. Sekizinci soru bu bölüme aittir.

Strateji

TOEIC yazma bölümünde, sorulardan birine cevap vermezseniz veya kendi dilinizde cevap verirseniz, sıfır olarak sayılacaktır. Bu yüzden, cevabınızdan emin olmasanız veya cevabınızın eksik olduğunuz düşünseniz bile, İngilizce kullanarak bir şey yazmak her zaman daha iyidir. Yine de bir veya iki puan alabilirsiniz. TOEIC yazma sınavında cevaplarınızı İngilizce dilinde yazmanız gerektiğini unutmayın. Bu yüzden, QWERTY klavyede hızlı yazmayı öğrenmek, zaman kaybetmenizi önlemek için yararlıdır.