TOEIC Konuşma Bölümü

TOEIC konuşma sınavı, TOEIC Konuşma ve Yazma sınavının ilk yarısıdır. TOEIC konuşma sınavı 20 dakika sürer ve toplam 11 konuşma isteminden oluşur. Konuşma bölümünde en düşük puan 0, en yüksek puan ise 200 puandır. TOEIC konuşma sınavı, aynı veya farklı sınav oturumunda TOEIC yazma sınavı alınmadan tek başına alınamaz. TOEIC Dinleme ve Okuma sınavı farklıdır ve aynı sınav oturumunda, farklı bir sınav oturumunda alınabilir, veya hiç alınmaz.

TOEIC konuşma sınavını bir kişiyle karşılıklı değil, bir bilgisayar üzerinde alırsınız. Soruları okur veya duyarsınız. Sonrasında yanıtınızı kaydetmeniz gerekir. Kayıtlarınız kaydettikten sonra ETS tarafından puanlanması için aktarılır. TOEIC konuşma puanınız, İngilizce dilinde ne kadar akıcı olduğunuza ve soruları ne kadar doğru yanıtladığınıza bağlı olacaktır.

Sınavın yapısı

TOEIC konuşma sınavı, sırası hep aynı olan 6 soru türünden oluşmaktadır. Konuşma sınavını birden altıya kadar aynı sırada tamamlamanız gerekir ve sınavı durduramaz veya bir soruyu tamamladıktan sonra geri dönemezsiniz.

1. Bölüm - TOEIC konuşma sınavının ilk bölümünde, öğrencilerin iki metni okuması istenir. Her metni yazılı bir şekilde göreceksiniz ve yüksek sesle okumanız gerekecek. Hazırlanmak için 45 saniyeniz ve sonrasında her metni okumanız 45 saniyeniz olacak. Her metin için telaffuza, tonlamaya ve vurguya bağlı olarak 0 ile 3 arasında bir puan alırsınız. Birinci ve ikinci sorular bu bölüme aittir.

2. Bölüm - TOEIC konuşma sınavının ikinci bölümünde, size yüksek sesle tanımlamanız gereken bir resim gösterilir. Hazırlanmak için 30 saniyeniz ve resmi detaylı bir şekilde anlatmak için 45 saniyeniz olacak. Bu konuşma görevi için telaffuza, tonlamaya ve vurguya bağlı olarak 0 ile 3 arasında bir puan alırsınız. Üçüncü soru bu bölüme aittir.

3. Bölüm - TOEIC konuşma sınavının üçüncü bölümünde, öğrencilerin sıradan konulara sahip 3 soruya cevap vermeleri istenir. Örneğin, "Tatillerde sıklıkla nereye gidersin?" İlk iki soru için 15 saniyeniz ve üçüncü soru için 30 saniyeniz olacak. Bir hazırlanma süreniz bulunmaz. Her cevap için puanınız yine 0 ile 3 arasında olacaktır. Dördüncü, beşinci ve altıncı sorular bu bölüme aittir.

4. Bölüm - TOEIC konuşma sınavının dördüncü bölümü, üçüncü bölüme benzer ancak dördüncü bölümde bazı temel bilgiler verilir ve bununla ilgili 3 soruya yanıt verilmesi istenir. Örneğin, bir etkinlik ile ilgili bir poster görebilir ve etkinliğin nerede gerçekleştiği veya konuşmacının kim olduğu ile ilgili sorular alabilirsiniz. Temel bilgiler, siz soruları yanıtlanırken her zaman görünür. Temel bilgileri okumak için 30 saniyeniz olacak ve sonrasında ilk iki soruyu yanıtlamanız için her biri için 15 saniyeniz ve son soruyu yanıtlamanız için 30 saniyeniz olacak. Her soru için puanınız 0 ile 3 arasında olacaktır. Yedinci, sekizinci ve dokuzuncu sorular bu bölüme aittir.

5. Bölüm - TOEIC konuşma sınavının beşinci bölümünde, bir sorunu açıklayan bir kaydı dinlemeniz ve bu sorun için bir çözüm önermeniz istenir. Sorunu açıklayan kayıt bittikten sonra, hazırlanmak için 30 saniyeniz ve konuşmak için 60 saniyeniz olacak. Bir çözüm önerirken sorunu tamamen anladığınızı açıkça belirtmeniz önemlidir. Konuşma bölümündeki puanınız 0 ile 5 arasında olacaktır. Onuncu soru bu bölüme aittir.

6. Bölüm - TOEIC konuşma sınavının altıncı bölümünde, sıradan bir konu hakkındaki kısa bir kaydı dinlemeniz ve bu konu ile ilgili düşüncelerinizi belirtmeniz istenir. Hazırlanmak için 15 saniyeniz ve konuşmak için 60 saniyeniz olacak. Bu konuşma istemi için puanınız 0 ile 5 arasında olacaktır. On birinci soru bu bölüme aittir.

Strateji

TOEIC konuşma sınavında bir soruyu yanıtlamazsanız veya kendi dilinizde yanıtlarsanız, sıfır puan alırsınız. Bu yüzden, yanıtınızdan emin olmasanız veya yanıtınız eksik olsa bile İngilizce kullanarak bir şeyler söylemek daha iyidir. Böylece bir veya iki puan alabilirsiniz. Sakin ve açık konuşmayı ve her soruyu tam yanıtlamayı unutmayın. TOEIC konuşma sınavınızı puanlayacak kişi sizinle aynı odada bulunmaz, bu yüzden jest ve mimikler ne demek istediğinizi yansıtamaz.