ETS TOEIC

Educational Testing Service (ETS), TOEIC sınavını tasarlayan, oluşturan ve uygulayan organizasyondur. ETS, merkezi New Jersey'de bulunan bir kâr amacı gütmeyen organizasyondur ancak dünyanın birçok yerinde kâr amaçlı iştirakleri bulunmaktadır. TOEIC sınavına girdiğinizde, sınav ücretinin büyük bir kısmını ETS alır ve TOEIC sınavınızı ETS puanlar. TOEIC sınavına girdiğiniz sınavı merkezi, ücretin geri kalanını alır ve güvenlikten ve sınavın uygulanmasından sorumludur. Sınav merkeziniz TOEIC sınavınızı puanlandırmaz.

Geçmişi

ETS TOEIC sınavını 1970'lerin sonunda, Japonyalı bir iş adamının talebi üzerine tasarladı. İlk TOEIC sınavı 1979 yılında ETS tarafından Japonya'da uygulandı. Japonya, ETS'nin TOEIC sınavı için hâlâ çok büyük bir pazardır ve Güney Kore ile birlikte yer yıl TOEIC sınavına katılanların %80'ini oluşturur.

Diğer sınavlar

TOEIC, ETS tarafından oluşturulan tek sınav değildir. ETS ayrıca TOEFL (başlıca Asya'da mesleki İngilizce için), SAT (Amerikalı lise öğrencileri için), GRE (Amerikalı üniversite öğrencileri için) ve ilk-orta okul öğrencileri için diğer birçok Amerikan eyalet sınavlarının arkasındaki organizasyondur. ETS çok büyük bir organizasyondur ve dünya çapında yılda 50 milyondan fazla sınav uyguladığı tahmin edilmektedir. ETS'nin TOEIC sınavına yılda milyonlarca kişi katılmaktadır.