TOEIC Dinleme Bölümü

TOEIC dinlediğini anlama sınavı, TOEIC Dinleme ve Okuma sınavının ilk bölümüdür. TOEIC dinleme bölümü 45 dakika sürer ve 100 çoktan seçmeli sorudan oluşur. Dinleme bölümünün en düşük puanı 5, en yüksek puanı ise 495 puandır. TOEIC dinleme puanları, CEFR'in A1 - C1 seviyeleriyle eşleştirilebilir ancak C2 ile eşleştirilemez. TOEIC dinleme sınavı, aynı oturumda TOEIC okuma sınavı alınmadan tek başına alınamaz. TOEIC Konuşma ve Yazma sınavları farklıdır ve aynı oturumda veya farklı bir sınav oturumunda alınabilir.

Sınavın yapısı

Dinleme sınavında olduğu gibi, TOEIC okuma sınavı 3 bölümden oluşur. Çoğu öğrenci ikinci bölümün en kolayı olduğunu belirtmektedir ancak bu 3 bölümü dilediğiniz sıra ile tamamlayabilir ve her birine dilediğiniz kadar zaman ayırabilirsiniz.

1. Bölüm - TOEIC okuma sınavının ilk bölümünde öğrencilere 30 adet eksik cümleyle boşluk doldurma soruları sorulur. Cümleler, her cümleyi tamamlamak için 4 seçenekle birlikte sınav kitapçığınıza yazılır. Birçok TOEIC hazırlık uzmanı, TOEIC okuma sınavının birinci bölümünde sorulara hızlıca göz atarak kolay olanları çözmenizi ve daha sonra geri dönüp atladıklarınızı çözmenizi önerir.

2. Bölüm - TOEIC okuma sınavının ikinci bölümü, içerisinde 4 kelimenin eksik olduğu 4 metinden oluşur ve bu boşlukları doldurmak için 4 seçeneğiniz bulunur. Bu, ikinci bölüm için toplam 16 soru eder. Çoğu öğrenci bu bölümün TOEIC okuma sınavının dört bölümünden en kolayı olduğunu belirtmektedir.

3. Bölüm - TOEIC okuma sınavının iki bölümü vardır. İlk bölümde öğrencilere 29 adet okuduğunu anlama sorusu sorar. 10 adet metin okursunuz ve her biriyle ilgili 2 - 4 arası soruyu yanıtlarsınız. Yine her sorunun 4 şıkkı bulunmaktadır. Çoğu öğrenci bu bölümün zor olduğunu belirtir çünkü metinler nispeten daha uzun olabilir. Hızlı bir şekilde okuma ve anlama becerisi, TOEIC okuma sınavının bu bölümünde başarılı olmak için en önemli şeydir. Metni okumadan önce, sorunun cevabını metni okurken aramak için önce soruyu ve şıkları okuyabileceğinizi unutmayın.

TOEIC okuma sınavının ikince bölümde okumanız gereken ikili metinler verilir ve onlarla ilgili 5 soru sorulur. TOEIC okuma sınavının ikinci bölümü böylece 10 metinden (5 çift) ve her çift için 5 soru olmak üzere, toplamda 25 sorudan oluşur.

Strateji

TOEIC dinleme sınavın tüm bölümlerinde, kayıtlar yalnızca bir defa oynatılır. Başlatıldıktan sonra, kayıt hiç duraksamadan veya tekrar etmeden oynatılır. Bu zorunlu ritim nedeniyle, her kaydı dikkatli bir şekilde dinleme, seçebildiğiniz en doğru cevabı seçmek ve ilerlemek çok önemlidir. Bir önceki soruda takılıp kalmayın yoksa bir sonraki kaydı kaçırırsınız.

Dinleme sınavında not almanıza izin verilmemektedir. TOEIC dinleme sınavında boş bırakılan cevaplar yanlış cevap olarak sayılır. Bu yüzden, emin olmasanız bile bir tahminde bulunmak her zaman daha iyidir. TOEIC dinleme sınavındaki kayıtlar Amerikan, İngiliz, Kanadalı veya Avustralyalı aksanı içerebilir.