TOEIC Okuma Bölümü

TOEIC okuduğunu anlama sınavı, TOEIC Dinleme ve Okuma sınavının ikinci bölümüdür. TOEIC okuma bölümü 75 dakika uzunluğundadır (dinleme sınavından daha uzundur) ve 100 adet çoktan seçmeli sorudan oluşur dinleme sınavı ile aynı sayıda soru bulunur). Okuma bölümünün en düşük puanı 5, en yüksek puanı ise 495 puandır. TOEIC okuma puanları, CEFR'in A1 - C1 seviyeleriyle eşleştirilebilir ancak C2 ile eşleştirilemez. Bu bölüm, sınavın ikinci bölümü olduğundan dolayı konsantre olmak önemlidir.

TOEIC okuma sınavı, aynı oturumda TOEIC dinleme sınavı alınmadan tek başına alınamaz. TOEIC Konuşma ve Yazma sınavları farklıdır ve aynı oturumda veya farklı bir sınav oturumunda alınabilir.

Sınavın yapısı

TOEIC dinleme sınavı 4 bölümden oluşur. Çoğu öğrenci ilk bölümün son bölümden daha kolay olduğunu belirtmektedir.

1. Bölüm - TOEIC dinleme sınavının birinci bölümü öğrencilere 6 adet görüntü açıklamasını 6 görüntü ile eşleştirmelerini ister. Bu bölüm yaklaşık 10 dakika sürer. Görüntüler sınav kitapçığınıza basılmıştır ancak açıklamaları kitapçıkta bulunmaz. Açıklamalar sadece kayıt halindedir.

2. Bölüm - TOEIC dinleme sınavının ikinci bölümünde öğrencilerin çok kısa soruları veya ifadeleri dinlemeleri ve her biri için uygun yanıtı seçmeleri istenir. Bu bölümde 25 kayıt ve 25 soru bulunur. Sorular ve muhtemel cevapları sınav kitapçığına yazılmaz, sadece kayıt halindedirler.

3. Bölüm - TOEIC dinleme sınavının üçüncü bölümünde öğrencilerin 13 diyaloğu dinlemeleri ve her biriyle ilgili 3 soru olmak üzere toplam 39 soruya cevap vermeleri istenir. Hem diyaloglar hem de sorular kayıt halindedir. Ayrıca sorular ve 4 şık sınav kitapçığınıza da yazılmıştır. Bir sonraki diyalog sorusu sorulmadan önce yanıtınızı seçmek için 8 saniyeniz olacak.

4. Bölüm - TOEIC dinleme sınavının dördüncü bölümünde öğrencilerin 10 kısa monoloğu (bir konuşmacı) dinlemeleri ve her biriyle ilgili 3 soruya cevap vermeleri istenir. Toplam soru sayısı yine 30'dur. Üçüncü bölümde olduğu gibi, sorular hem kayıt halindedir hem de sınav kitapçığına yazılmıştır. Her sorunun muhtemel 4 cevabı sadece sınav kitapçığına yazılmıştır.

Strateji

TOEIC okuma sınavının her bölümünde, zaman kaybetmemek çok önemlidir. TOEIC okuma sınavında boş bırakılan cevaplar yanlış olarak kabul edilir. Bu yüzden, cevaptan emin olmasanız bile bir tahminde bulunmanız daha iyidir. Şansınız yaver gidebilir ve doğru cevabı seçebilirsiniz. Her çoktan seçmeli sınavda olduğu gibi, yanlış olduğundan emin olduğunu 1 veya iki cevabı elerseniz, kalan cevaplardan doğru cevabı tahmin etme şansınız artar.