TOEIC Puanı

TOEIC puanınız, hangi sınava katıldığınıza bağlıdır. Daha yaygın olan TOEIC Dinleme ve Okuma sınavı 10 ile 990 arasındaki bir ölçek kullanılarak puanlanır ve sınavın her iki yarısı eşit ağırlığa sahiptir. Eğer TOEIC Konuşma ve Yazma sınavına katılırsanız, bu sınav 0 ile 400 arasındaki bir ölçek kullanılarak puanlanır ve iki bölüm de eşit ağırlığa sahiptir. TOEIC puanınızı öğrenmek için sınav tarihinden itibaren 7 ile 15 gün arası beklemeniz gerekebilir.

Puan ölçütleri

TOEIC sınavına çoğu kişi gibi bir işe başvurmak için katıldıysanız, sonucunuzu aldıktan sonra puanınızın CV'nizi daha güçlü yapıp yapmadığına karar vermeniz gerekir. CV'nizde başvurunuzu zayıflatacak düşük puanlı bir TOEIC sonucunu eklemektense, TOEIC puanınızdan bahsetmemek daha iyi olur. Peki, hangi TOEIC puanı "yüksek" sayılıyor? Bu, büyük çoğunlukla iş için başvurduğunuz ülkeye ve işin gereksinimlerine bağlıdır.

Çoğu kişi TOEIC Dinleme ve Okuma sınavına profesyonel amaçlar için katılır. 900 veya üstü bir puan neredeyse her durum ve her iş için yüksek bir puandır. Pratik olarak, 900 veya üstü bir TOEIC puanını CV'nize eklemelisiniz. TOEIC sınavında 900 veya üstü bir puan, TOEIC sınavı uygulayıcıları tarafından profesyonel İngilizce'de en yüksek yeterlilik olarak nitelendirilmektedir.

Diğer durumlar

İngilizce gerektirmeyen bir işe başvuruyorsanız, 785 puanın üzerindeki herhangi bir TOEIC sonucunu CV'nize eklemeye değer. İngilizce'yi iş ortamında kullanabildiğinizi gösterir ve başvurunuz ön plana çıkar. Ancak, iş ilanında akıcı İngilizce isteniyorsa, 900 puanın altındaki TOEIC sonucunuzu eklemeyin. 785 ve 900 arasındaki bir puan başvurunuzu zayıflatacağından dolayı, bu durumda TOEIC sonucunuzdan hiç bahsetmemek daha iyidir. TOEIC puanınız 785 puanın altındaysa, CV'nize eklemeyin.

TOEIC Konuşma ve Yazma sınavına profesyonel amaçlar için katılmak daha nadir bir durumdur ancak yine de katılırsanız, 360 veya üzeri bir TOEIC puanı sizi en yüksek yeterlilik bandına taşır. 360'ın üzerindeki herhangi bir puan kesinlikle CV'ye eklenmelidir. Ancak bu puanın Okuma ve Dinleme sınavı yerine Konuşma ve Yazma sınavı olduğunu belirtin çünkü TOEIC'in Okuma ve Dinleme versiyonunda 360 puan düşük bir puandır.