IELTS Yazma Bölümü

IELTS yazma bölümü, IELTS sınavının üçüncü bölümüdür. Bu bölüm 1 saat sürer. Bölümdeki sorular için tek tek süre tutulmaz, böylece öğrenciler süreyi diledikleri gibi kullanabilirler. IELTS yazma sınavı, sınav gününde IELTS'in son bölümü olabilir çünkü dördüncü bölüm olan konuşma bölümü, aynı gün veya farklı bir günde alınabilir.

Sınavın yapısı

IELTS yazma sınavı IELTS'in Akademik ve Genel Eğitim versiyonlarında farklıdır. Her iki durumda, tamamlanması gereken iki görev bulunur ve uzunluk gereksinimleri aynıdır ancak görevler farklı olacaktır.

Akademik IELTS yazma sınavında ilk görev, öğrencinin kendi kelimeleriyle tanımlaması gereken bir grafik veya çizelgedir. Öğrencilerin bu görev için 20 dakika harcaması önerilir ancak yine de dilediğiniz kadar zaman harcayabilirsiniz. Metin en az 150 kelimeden oluşmalıdır. IELTS'in bu versiyonunda ikinci yazma görevi, en az 250 kelime kullanarak bir sorunu irdelemeniz veya bir konu hakkındaki görüşlerinizi belirtmenizi ister.

Genel Eğitim IELTS yazma sınavında, ilk bölüm bir mektup yazma görevidir. Konu ve mektup alıcısı akademik olmayacaktır, örneğin ev sahibinize veya yöneticinize bir mektup yazarsınız. İlk görevde Akademik versiyonda olduğu gibi en az 150 kelime kullanmanız gerekir ve bunun için 20 dakika harcamanız önerilir. İkinci yazma görevi bir makaledir. Aşina olduğunuz bir konu verilir ve düşüncenizi en az 250 kullanarak, yapılı bir şekilde belirtmeniz gerekir.

Puanlama

IELTS yazma bölüm el yazısı ile yazılır. El yazınız puanlamada değerlendirilmez ancak okuyan kişi yazdığınız şeyi okuyamazsa, bu puanınızı etkileyecektir. Heceleme puanlamaya etki eder. Yazı boyunca Amerikan veya İngiliz İngilizcesinden birini kullanmanız gerekir ve yanlış hecelenen kelimeler işaretlenir.

IELTS yazma bölümü, eğitimli bir kişi tarafından 0 ile 9 arasındaki bir ölçek kullanılarak puanlanır. Yazma bölümünün sonucu genel IELTS sonucunuz hesaplanırken diğer IELTS bölümlerinin puanları ile eşit ağırlığa sahiptir.