EF SET Dinleme Bölümü

EF SET dinleme bölümü standart EF SET English Certificate sınavda 25 dakika sürer. Her iki durumda da dinleme bölümünün tamamı için süre tutulur ancak her soru için süre tutulmaz. Böylece öğrenciler bir görevde soruları cevaplamak için diledikleri kadar süre harcayabilirler ancak bu durumda daha sonraki sorular için daha az süreleri kalır.

Sınavın yapısı

EF SET dinleme bölümü ana dili İngilizce olan Amerikalı, İngiliz ve Avustralyalı kişiler tarafından okunan kayıtlı metinler serisinden oluşur ve her metin ile ilgili bir veya daha fazla soru bulunur. EF SET dinleme bölümü uyarlanabilir olduğundan dolayı kayıtların uzunluğu ve sorulan soruların zorluğu, katılımcının dinleme sınavında genel olarak ne kadar başarılı olduğuna bağlıdır. İlk EF SET dinleme istemi ortalama zorluktadır ve bir sonraki istem, katılımcının ilk soruya doğru cevap verip vermemesine bağlı olarak daha kolay veya daha zor olur. Her katılımcı EF SET dinleme bölümünde yaklaşık 50 soruyu yanıtlar ancak dinleme istemlerinin sayısı değişebilir. EF SET dinleme bölümündeki kayıtların uzunluğu 20 saniye ile 5 dakika arasındadır ve katılımcı her kaydı iki defa dinleyebilir.

Strateji

Katılımcı, bir sonraki kayda geçmeden önce o kayıt ile ilgili soruları cevaplamak için dilediği kadar süre harcayabilir ancak dinleme bölümündeki diğer tüm soruları cevaplamak için sınırlı bir süresi vardır. Katılımcılar EF SET sınavında geriye gidemezler, bu yüzden bir sonrakine geçmeden önce her dinleme istemini eksiksiz tamamlamak önemlidir. EF SET, katılımcının hızını belirlemediğinden dolayı süreyi sizin tutmanız ve dinleme bölümünün tamamını eksiksiz tamamlamak için hızınızı kendiniz ayarlamanız önemlidir.

Puanlama

EF SET dinleme bölümü, toplam EF SET puanının hesaplanmasında okuma bölümü ile aynı değere sahiptir. Sınavı tamamladıktan sonra EF SET dinleme bölümü için 0 ile 100 arasındaki bir ölçekte bir puanın yanında okuma bölümü için aynı ölçekte bir puan ve her iki bölümün ortalaması olan bir genel puan alırsınız.