IELTS Sonucu

IELTS sonucu 0 ile 9 arasındaki bir ölçek kullanılarak puanlanır ve puanlar yarım puanlarla belirtilir. Bu demek oluyor ki, 4 veya 7.5 puan alabilirsiniz ancak 7.25 puan almazsınız. IELTS sonucunuz, yine 9 puanlık ölçeği kullanılan dört IELTS bölümünün puanlarının ortalamasıdır. Bu demek oluyor ki; okuma, yazma, konuşma ve dinleme bölümleri genel puanınızı aynı ağırlıkta etkiler. Dört bölümün ortalaması .25 ile biterse en yakın alt sayıya yuvarlanır. Ortalama .75 ile biterse en yakın üst sayıya yuvarlanır.

Sonuç raporu

IELTS sonuç raporunuz, dört bölümün puanlarının yanı sıra genel puanınızı da içerir. IELTS sonuçları sınav tarihinden itibaren 2 yıl boyunca geçerlidir. IELTS sonucunuz, sınavı tamamladıktan sonraki 13 gün içerisinde size gönderilecektir. Bu demek oluyor ki, konuşma bölümüne sınavın diğer bölümlerinden daha sonraki bir tarihte katıldıysanız, sınav sonucunuzu konuşma bölümüne katıldığınız günden sonraki 13 gün içerisinde alacaksınız.

Puan ölçütleri

IELTS sonuçları, Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı ile eşleştirilmiştir. IELTS sınavında ortalama puan olan 6, CEFR'de orta-üst seviye olarak da bilinen B2 seviyesine denk gelmektedir. Üniversiteye kabul için gereken IELTS puanı üniversiteye ve lisans programına göre değişiklik gösterebilir. 6.5 puanlık bir IELTS sonucu Birleşik Krallık'taki çoğu üniversite kabul için yeterlidir ve 7.0 puanlık bir sonuç ABD'deki çoğu üniversite için yeterlidir. Ancak bazı üniversiteler her dört bölüm için minimum puan gerekliliğine sahip olabilir.

Genel ve her bölüm için 4.0 veya üstü puanlık bir IELTS sonucu Birleşik Krallık'a göç etme amaçlı çoğu vize için gereklidir. Bazı Birleşik Krallık vize türleri ve Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda için neredeyse tüm vizeler daha yüksek IELTS sonucu gerekliliğine sahiptir. Sürekli değiştiklerinden dolayı, vize gereksinimleri hakkında en yeni bilgileri edinmek için doğrudan göç yetkililerinden bilgi almak en doğru yol olur.