British Council and Cambridge

Cambridge English Language Assessment ve British Council, başından beri IELTS üzerine birlikte çalışmaktadır. Sınavı 1970'lerin sonunda birlikte oluşturdular ve 1980 yılında IELTS sınavını sunmaya başladılar. O dönemde ELTS (English Language Testing Service) olarak adlandırdılar. Cambridge Language Assessment hâlihazırda Cambridge İngilizce sınavlarını sunmaktaydı ancak bu yeni sınav, günlük hayatta dil öğrenme ve dil kullanımı üzerine yeni araştırmayı yansıtma amacını taşıyordu. Ayrıca, üniversitelerin akademik İngilizce yeteneklerini sınama konusunda belirli ihtiyaçlarını karşılayabilme amacını da taşıyordu.

Avustralya Üniversitelerini ve Yüksekokullarını Uluslararası Geliştirme Programı, 1980'lerin ortasında IELTS'i yeniden tasarlamak ve yeniden sunmak için British Council ve Cambridge'in arasına katıldı. IELTS bugünkü adıyla 1989 yılında sunulmaya başladı.

British Council, eğitsel ve kültürel bir organizasyondur ve kayıtlı bir yardım kuruluşudur. IELTS'i ortak bir şekilde yönetmenin yanı sıra, 50'den fazla ülkede sahip olduğu İngilizce dil okullarında IELTS'i uygulamaktadır. IELTS diğer birçok sınav merkezinde ve okulda da sunulmaktadır.

Cambridge English Language Assessment, Cambridge Üniversitesi'nin bir parçasıdır ve IELTS'in akademik tasarımının ve inşasının ardındaki organizasyondur. Kâr amacı gütmemektedir ve, Cambridge English sınavları ve özel profesyonel sınavlar dahil olmak üzere, ana dili İngilizce olmayan kişiler için 10'dan fazla sınava sahiptir. Cambridge English, Ortak Avrupa Dil Referans Çerçevesi'nin geliştirilmesinde rol aldı ve IELTS'i ilk sunulduğu zamanda bu çerçeveye uyumlu hâle getirdi.