EF SET Okuma Bölümü

EF SET okuma bölümü standart EF SET English Certificate sınavda 25 dakika sürer. Okuma bölümünde her bir soru için zaman tutulmaz, bu yüzden katılımcılar her metni okumak ve soruları cevaplamak için diledikleri kadar süre harcayabilirler ancak okuma bölümünün tamamı, 25 dakika sürer.

Sınavın yapısı

EF SET'in okuma bölümü, yazılı metinler serisinden oluşur ve her metin için bir veya daha fazla okuduğunu anlama sorusu bulunur. Sorular, metin ile birlikte gösterilir. Her metin hakkında ortalama 6 adet soru bulunur ancak bu sayı 1 ve 12 arasında değişebilir. EFSET okuma bölümündeki metinlerin uzunluğu 1 ile 5 paragraf arasındadır. Her katılımcı EF SET okuma bölümünde toplam yaklaşık 50 soruya cevap verir ancak okuma istemi sayısı değişebilir.

EF SET okuma bölümü uyarlanabilir olduğundan dolayı metinlerin uzunluğu ve sorulan soruların zorluğu, katılımcının okuma sınavında o ana kadar ne kadar başarılı olduğuna bağlıdır. İlk EF SET okuma istemi ortalama zorluktadır ve bir sonraki istem, katılımcının ilk soruya doğru cevap verip vermemesine bağlı olarak daha kolay veya daha zor olur.

Strateji

Katılımcı, bir sonraki metne geçmeden önce metni okumak ve soruları cevaplamak için dilediği kadar süre harcayabilir. Her görev için süre tutulmadığından ve okuma bölümünün tamamı için süre tutulduğundan dolayı, katılımcıların hızlarını kendilerinin belirlemesi ve bir metin üzerinde çok fazla zaman harcamamaları önemlidir. Aksi takdirde tüm görevleri tamamlamak için yeterli süreleri olmaz. Ayrıca, katılımcılar EF SET sınavında geriye dönemezler, bu yüzden bir sonrakine geçmeden önce here okuma istemini eksiksiz tamamlamaları önemlidir.

Puanlama

EF SET okuma bölümü, toplam EF SET puanının hesaplanmasında dinleme bölümü ile aynı değere sahiptir. Sınavı tamamladıktan sonra EF SET okuma bölümü için 0 ile 100 arasındaki bir ölçekte bir puan alırsınız.