Cambridge English

Daha önceki adı Cambridge ESOL olan Cambridge English Language Assessment, Cambridge English sınav paketinin yanı sıra British Council ile birlikte IELTS sınavını gerçekleştiren organizasyondur. British Council, merkezi Cambridge İngiltere'de bulunan kâr amacı gütmeyen bir organizasyondur.

Geçmişi

Cambridge English 1913 yılında kurulmuştur ve Cambridge Üniversitesi'ne bağlıdır. Kurulduğu zamanda Cambridge ESOL, tamamlanması 12 saat süren CPE adında tek bir sınav sunuyordu. İkinci Cambridge English sınavı, kuruluşundan 20 yıl sonra sunulmaya başlandı. Cambridge sınav paketi o zamandan beri bir düzine sınavı içermesi için genişletildi ve belirli bir öğrenci türü (çocuk, genç, vs.), İngilizce seviyesi (başlangıç, orta seviye, vs.) veya alan (hukuk, finans, vs.) için özelleştirildi. Her sınavın özelleştirilmesi, Cambridge English sınavlarını diğer standart İngilizce sınavlarından ayıran en önemli unsurdur. Cambridge English ayrıca sertifikalarının süresinin dolmaması ile de diğerlerinden ayrılır. Çoğu İngilizce sınavı, sınav puanını sadece sınavın tarihinden sonraki 2 yıl için geçerli saymaktadır.

Iş birliği

Cambridge English, Avrupa ülkelerinde yabancı dil yeterliğini tanımlamak için kullanılan bir standart olan Ortak Avrupa Dil Referans Çerçevesi'nin (CEFR) ayrıntılanması çalışmasına katılmıştır. Tüm Cambridge sınavları CEFR ile uyumludur. Cambridge English, IELTS'in idaresi için British Council ile yakın çalışmalar içindedir ve geçtiğimiz on yılda ABD'de İngilizce dili sınavları geliştirmek amacıyla Michigan Üniversitesi ile bir ittifak kurmuştur.