Erasmus faydalari ve yurtdişinda eğitim imkani

Erasmus şartlari ve Erasmus için gerekenler

rasmus+ (Erasmus Plus) programı ile üniversite değişim programlarına katılmak ya da yurtdışında staj yapmak isteyenlerin belirli şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Bu program ile yurtdışına çıkmak isteyen öğrenciler, başvurdukları dönemde bir üniversiteye kayıtlı olmalılardır. Birçok üniversite öğrenciler için yurtdışında eğitim görmeden önce en az iki dönem üniversite eğitimi görmüş olmalarını istemektedir. Buna ek olarak, alacağınız dersleri anlamanız adına gidilecek okulun eğitim dilini yeterli bir düzeyde biliyor olmanız ön koşullar arasında yer alıyor. Gideceğiniz ülkedeki eğitim süreniz bir yılı geçmemeli ve Erasmus+ programlarından birine (Leonardo da Vinci gibi) daha önce katılmamış olmalısınız, aksi takdirde hibe başvurunuz kabul olmayacaktır.

Bunun dışında örgün öğretim olmayan, Açık Öğretim veya uzaktan gibi öğretim programlarına dahil olan öğrenciler Erasmus öğrenci değişim programından yararlanamazlar. Ayrıca Avrupa dışında Amerika Birleşik Devletleri (ABD), KanadaAvustralyaÇinSingapurJaponya gibi ülkelere gitmek isteyenlerin Erasmus programı ile bunu gerçekleştirmeleri mümkün değildir. Bu tip durumlar için her zaman Erasmus'a alternatif programlar sayfamıza göz atarak size en uygun seçeneği araştırabilirsiniz.

Erasmus avantajlari ve dezavantajlari nelerdir?

Erasmus+'ın sağladığı en önemli avantajlardan biri; gideceğiniz üniversitede harç ödemeyecek olmanızdır. Ayrıca gideceğiniz ülkeye bağlı olarak 200 ile 500 Avro arasında hibe almanız dahi mümkün. Yurt dışında eğitim almak için dil bilgileri çok önemli bir yer tuttuğundan, yurt dışına gitmeden önce dil kurslarına katılıp eğitim almanız oldukça önemli.

Erasmus programının dezavantajlarından birisi ise akademik bir odağı olduğundan dil eğitimine yoğunlaşmamasıdır. Bu sebepten ötürü yabancı dil öğrenme planı yaparak bu engeli önünüzden kaldırdıktan sonra Erasmus macerasına atılmanız çok daha mantıklı olacaktır.

Erasmus başvurusu nasil yapilir?

Erasmus yapmaya karar verdikten sonra ilk durağınız üniversitenizin uluslararası ofisi olacaktır. Yurtdışına gitmenizde yardımcı olması gereken kişi üniversitenizin Erasmus Koordinatörü'dür. Erasmus'a başvururken teslim etmeniz gereken birtakım döküman mevcuttur. Bunlardan başlıcaları: Kabul Mektubu (Statement of Acceptance ya da Acceptance Letter), Öğrenim Anlaşması (Learning Agreement) ve niçin yurtdışına gitmeye uygun olduğunuzu anlatan bir Niyet Mektubu (Letter of Motivation). Bunların dışında üniversiteniz veya gideceğiniz kurum sizden dil yeterliliğinizi ispatlamak adına Erasmus dil yeterliliği sınavını geçmiş olmanızı isteyebilir. Pasaportunuz yoksa çıkartmak için işlemlere başlamalı, eğer varsa süresini kontrol etmeli ve gerekirse pasaportunuzun süresini uzatmalısınız. Her üniversitenin farklı bir süreci olduğundan teslim etmeniz gereken evrakları okulunuzla teyit etmenizi tavsiye ederiz.

Erasmus programina hangi ülkeler dahil?

Erasmus'la hangi ülkelere gidebilirim diyorsanız yanıtı basit. Erasmus'la 28 Avrupa Birliği ülkesinin yanı sıra Norveç, İzlanda, Lichtenştayn ve Türkiye'ye gidebilirsiniz. Bunların dışında anlaşmalı bazı diğer ülkelere de koşullar dahilinde gidebilmek mümkün.

Erasmus değişim programı ile bir yurtdışı macerasına adım atan Türk öğrencilerin tercih ettiği en popüler Erasmus ülkeleri sırasıyla şöyle: