Erasmus'a hazirlanmak

Birçok kişi yurtdışında eğitim almanın hayallerini kuruyor. Ama gelin görün ki; yabancı bir üniversitede okumak veya yurtdışında staj yapmak için gerekli cesareti herkes kendisinde bulamayabiliyor. Hedefinizde olan ülkenin dilini yeterli bir seviyede konuşabiliyor olmak; bu cesareti size kazandırabilecek garantili bir yöntem olarak öne çıkıyor. Gel gelelim yurtdışında eğitim adına yapmanız gereken hazırlıklar bununla bitmiyor...

Neden Erasmus için hazirlik yapmak gerekiyor?

Erasmus'a başvurduğunuzda sizden eğitim alacağınız dilde yeterli olup olmadığınızı kanıtlamanız istenecektir. Birçok üniversite, özellikle de İngilizce konuşan ülkelerin okulları, TOEFL (Test of English as a Foreign Language) adı verilen testi geçmenizi İngilizce yeterliliğinizin bir kanıtı olarak sayıyor. TOEFL ve benzeri sınavlara hazırlanmanın belli başlı yolları olmakla birlikte, yurtdışında dil eğitimi kadar sonuç odaklı, kalıcı ve sürdürülebilir bir yöntemi bulunmamaktadır.

Türkiye için Erasmus dil sınavını geçtiğimiz yıllarda EF düzenlemiş, bu durum EF öğrencilerini avantajlı bir konuma geçirmiştir. EF Education First'ün her yaş grubu, bütçe ve seviyeye uyacak yurtdışı dil programları ndan birine katılarak, Erasmus serüveninizin önündeki tüm engelleri kaldırabilirsiniz. Erasmus kabulünüzü aldıysanız kısa süreli bir dil okulu, bir sonraki dönem için Erasmus bekleyişindeyseniz uzun dönem dil eğitimi düşünebilirsiniz.

Gideceğiniz ülkede derslerinizi alabilmeniz, o ülkeye gider gitmez rahat edebilmeniz ve Erasmus programınıza çabucak adapte olabilmeniz için EF sizlere konaklama, kurs ve kültürel aktiviteler ile yardım edecektir.

Size yurtdışına bir yıl geçirmenizi şiddetle öneririm. Dil bilgilerim ciddi bir şekilde gelişti ve birçok yeni insanla tanıştım. Elde ettiğim deneyimi asla unutmam mümkün değil!

Eva Hann | Almanya

Ne zaman Erasmus'a gitmek ıçin plan yapmaya başlamaliyim?

Son dakikaya kadar beklemeniz Erasmus planlarınızı alt üst etmeye yeterli olabilir. O nedenle bir yıl öncesinden planınızı yapmaya başlamanız sizin için oldukça faydalı olacaktır. Bu süre kişinin disiplinine ve öğrenmeye ne kadar istekli olduğuna da oldukça bağlı bir durum. Zamanında gerekli bilgileri almış olmanız ve planlamanızı ona yapmış olmanız başvuru için gerekli tarihleri kaçırmamanız açısından büyük önem taşıyor. Eğer yurtdışındaki eğitiminiz için TOEFL, IELTS gibi bir dil yeterlilik sınavına girmeniz gerekiyorsa, hazırlık sürecinizi doğru planlamış olmanız hayat kurtarıcı rol oynayacaktır.

Tüm yurt dışı programlarına göz atın