ERASMUS STAJ PROGRAMI

Erasmus+ (Erasmus Plus) programı yalnızca yurtdışında eğitimi teşvik etmiyor, aynı zamanda Avrupa şirketlerinde staj yapma fırsatları da sunuyor. Erasmus programında yurtdışında aldığınız eğitimle Erasmus stajını birleştirip iki programdan aynı anda yararlanmanız mümkün. Yurtdışında Erasmus Plus ile alacağınız eğitim ve yapacağınız staj her biri ayrı ayrı 12 ayı geçmeyecek şekilde toplamda maksimum 24 ay süreyle yapılabilir. Erasmus yerleştirmesinin yanı sıra Avrupa Birliği'nin desteklediği diğer bir program olan Leonardo da Vinci ile hibe alıp yurtdışında staj yapmanız da mümkün.

ERASMUS STAJ HAREKETLİLİĞİ

Erasmus ile stajlarını tamamlamak isteyen öğrenciler bu süre boyunca üniversitelerinde kayıtlı durumda olmalılardır. Erasmus ile yapılacak staj süresi minimum 3 ve maksimum 12 ay olabilir ve Erasmus ile yurtdışında alacağınız üniversite eğitimiyle birleştirilip aynı anda yapılabilir. Katılmak isteyen öğrenciler staj yaptıkları süre boyunca geri ödemesiz hibe alabilirler. Leonardo da Vinci programına daha önce katılan katılımcılar Erasmus staj hareketliliği programından yararlanamazlar. Öğrenciler, yurtdışına çıkmadan önce kayıt oldukları üniversite ve çalışmak üzere gidecekleri kurum ile Training Agreement adlı bir eğitim anlaşmasını imzalamış olmalılardır.

Erasmus Plus stajının Erasmus öğrenci değişim programı kadar yaygın olmamasının en önemli sebebi, staj yapılacak kurumun öğrenci tarafından bulunma zorunluluğudur. Aynı zamanda staj yeri ile yapılacak tüm iletişimin öğrenci tarafından üstlenilmesi gerekmektedir. Katılacak öğrenciler staj yeri bulma sürecinde başvurdukları şirketler tarafından mülakata davet edilebilecekleri ve mülakat şirkette konuşulan dilde gerçekleştirileceği için şirkette yaygın olarak konuşulan dilin bilinmesi oldukça önemlidir. Tüm bunların yanı sıra kalacak yerin bulunması ve ulaşım gibi konular da öğrencilerin sorumluluğundadır. Tüm bu etkenlerin birleşimi, Erasmus değişim programı veya alternatif değişim programlarını öğrenciler için Erasmus Plus staj hareketliliğine nazaran daha cazip bir seçenek haline getirmektedir.

ERASMUS STAJI İÇİN GEREKEN BELGELER

Erasmus stajı için okulunuza başvurmadan önce yukarıda belirtildiği gibi staj yapacağınız kurumu bulmuş ve anlaşmış olmanız gerekmektedir. Erasmus stajı için okulunuza teslim etmeniz gereken belgeler şu şekilde sıralanıyor:

  • Erasmus staj başvuru formu
  • Gideceğiniz kurumdan kabul aldığınıza dair resmi bir davetiye mektubu
  • Vesikalık fotoğraf
  • Akademik danışmanızdan yapacağınız stajın bölümünüzle alakalı olduğunu anlatan bir mektup
  • Transkriptinizin güncel bir kopyası
  • Dil yeterliliğinizi ispatlayan sertifika veya benzeri dökümanlar