Erasmus ıle avrupa'da eğitim

Avrupa Birliği, Erasmus programı ile Avrupa üniversiteleri arasında akademik değişim ve etkileşimi desteklemeyi amaçlamaktadır. Kendi üniversitelerinde ilk yılını tamamlayan öğrenciler, Erasmus programına kayıt olarak 3 ile 12 ay arasında değişen sürelerde yabancı bir üniversitede uluslararası deneyim elde etme şansına sahiptirler. Erasmus ile öğrenciler; akademik becerilerini geliştirmenin yanı sıra iş hayatına yönelik profesyonel donanım edinirken, dil bilgilerini ilerletme ve farklı kültürleri deneyimleme şansına erişiyor. Erasmus daha çok bir kültür etkileşimi görevi görür, kapsamlı bir dil gelişimi için yurtdışı eğitim daha mantıklıdır.

Erasmus Avrupa içerisindeki üniversite - öğrenci değişimini ve işbirliğini teşvik eden bir Avrupa Birliği programıdır.

Erasmus'la hangi ülkelere gidebilirim?

Erasmus programına; Avrupa Birliği Üyesi olan 30 ülke ve bu ülkelere ek olarak Türkiye, Norveç, İzlanda, Makedonya ve Lihtenştayn katılım gösteriyor. Erasmus sayesinde öğrenciler kolaylıkla üniversite değişimi yapabiliyor, eğitimlerine kendi karar verdikleri Avrupa üniversitelerinde devam edebiliyorlar.

Erasmus'la gidilebilecek ülkelerin listesi şu şekilde: Almanya, Belçika, Bulgaristan, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, İrlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Makedonya, Avusturya, Polonya, Romanya, İsveç, İsviçre, Slovakya, Slovenya, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Türkiye, İzlanda, Norveç, Kıbrıs ve Lihtenştayn. Koşullu olarak Eramus programına katılan ülkeler ise şöyle sıralanıyor: Arnavutluk, Bosna Hersek, Kosova, Sırbistan, Karadağ, Ermenistan, Azerbaycan, Belarus, Gürcistan, Moldova, Ukrayna, Cezayir, Mısır, İsrail, Ürdün, Lübnan, Libya, Fas, Filistin, Suriye, Tunus, Rusya.

Erasmus'a nasil başvuru yapilir?

Erasmus ile eğitimde başarılı olmak için dil becerileri önemli bir önkoşul görevi görüyör. Buna ek olarak; başvuru için gerekli tüm belgelerin hazırlanmış olması şarttır. Erasmus rehberimizin diğer sayfalarında nasıl Erasmus bursu alabileceğiniz, Erasmus koşulları, gerekli belge ve dökümanlar gibi bilgilerin yanı sıra Erasmus'a alternatif olabilecek dil kursları ve yurtdışı staj programlarını bulacaksınız.

Nasil Erasmus bursu alabilirim?

Erasmus hibesi yalnızca Avrupa Birliği vatandaşları olan öğrencilere ve Türkiye, Norveç, İzlanda ve Lihtenştayn vatandaşlarına verilir. Erasmus hibesi almak için şu koşullar/şartlar yerine getirilmelidir:

  • Halihazırda üniversite okuyor olmak
  • Üniversitenin en az ilk yılını tamamlamış olmak
  • Gidilecek üniversitenin öğrenim dilini yeterince biliyor olmak
  • Daha önce Erasmus'a katılmamış olmak
  • Benzer bir Avrupa Birliği projesinden hibe almamış olmak

Erasmus Plus

Size sağlanacak olan Erasmus hibesi ile yurtdışı eğitiminizin kapıları aralanacaktır. Ayrıca Erasmus+ (Erasmus Plus) programı ile diğer Avrupa ülkelerinde staj imkanları bulmanız da mümkün. Hangi seçeneklere sahip olduğunuzu ve nasıl başvuru yapabileceğinizi buradan öğrenebilirsiniz.

Erasmus'a hazırlanmak

Erasmus'la yurtdışına çıkmak ciddi bir hazırlık gerektirir. Sertifikalar, dil testleri ve hibe başvuruları ülkenizden ayrılmadan önce tamamlamış olmanız gereken süreçlerden bazılarıdır. Bunlar dışında ihtiyacınız olan tüm bilgiler ve yurtdışına gidişinizi detaylı bir şekilde planlayın.

Erasmus'a alternatifler

Okulunuza devam ederken yurtdışına çıkmak mı istiyorsunuz? Yurtdışında akademik yıl programlarımıza ve staj imkanlarımıza bir göz atın. EF Education First ile 19 ülke ve 41 farklı şehirde dil eğitimi alabilir, gelecek için kariyer planlaması yapabilirsiniz.

1965'ten günümüze EF, yurtdışı dil eğitiminde standartları belirliyor. Yenilik, kalite ve güvenliğe olan kayıtsız bağlılığımız sayesinde dünyanın en saygın kuruluşlarının saygısını topladık.

50

yıllık uluslararası eğitim tecrübesi

26

akreditasyon ve uluslararası kurumlardan ödüller

400+

dünya çapında okul ve ofisler