MALTA'YA NASIL GİDİLİR?

Malta'ya gitmek için çeşitli alternatifler mevcut. Malta adalarına, Türkiye dahil birçok Avrupa ülkesinden başkent Valletta'daki Malta International Airport'a (Luqa) doğrudan uçuşlar var. Uçakla gitmek tek yol değil; aynı zamanda İtalya'nın kuzeyinden, Sicilya'dan ya da diğer Akdeniz şehirlerinden feribot seferleri düzenleniyor. Ayrıca büyük cruise gemileri ile de Malta'ya ulaşılabiliyor.

MALTA'YA UÇUŞLAR - MALTA'YA UÇAKLA GİTMEK

Malta'nın havacılık şirketi Air Malta birçok Avrupa ve Kuzey Afrika şehrine ve büyük hava alanlarına düzenli olarak seferler düzenliyor. Türkiye'den Malta'ya gitmek isteyenler Türk Hava Yolları tarafından düzenlenen seferlerle ya da Air Malta - THY ortak uçuşları ile doğrudan Malta'ya ulaşabilirler. Yaz döneminde hemen hemen her gün düzenlenen seferler yaklaşık iki buçuk saat sürüyor. Eğer uzun uçuş süreleri sizin için problem değilse Atina ya da başka bir Avrupa şehiri üzerinden aktarmalı uçuşlarla daha ucuza Malta'ya gitmek de mümkün olabiliyor.

Malta Luqa havalimanı (Malta International Airport), Valletta'nın merkezinden 8 km uzaklıkta ve servislerle ya da geç saatlere kadar seferleri olan 8 numaralı otobüse binerek merkeze ulaşabilirsiniz.

MALTA HAVAALANI TRANSFERİ

Malta havaalanı Akdenizin ortasında yer almasından dolayı ilk olarak stratejik askeri bir üs olarak kullanılmaya başlanmıştır. Daha sonraları ise ülkede turizmin artması ile birlikte havaalanı bugünkü halini almıştır. Malta havaalanından araç kiralayabilir ya da taksi kullanarak gideceğiniz yere ulaşabilirsiniz. Ayrıca otobüs kullanarak St. Julian's ve Sliema dahil olmak üzere birçok noktaya gidebilmeniz de mümkün.

MALTA'YA FERİBOTLA GİTMEK

İtalya'dan Malta'ya sık sık feribot seferleri düzenleniyor. Sicilya'nın güneyinden ya da uluslararası bir liman şehri olan Catania'dan Malta'ya feribot ile gidebilirsiniz. Eğer deniz sakinse ve şiddetli bir rüzgar yoksa bu yolculuk genellikle 4 saat sürüyor. Eğer daha hızlı gitmek isterseniz Pozzallo'dan hızlı katamaranlarla Valletta'ya yaklaşık 90 dakikada ulaşabilirsiniz. Ayrıca eğer daha uzun ve keyifli bir deniz yolculuğu sonunda güneşin ve denizin tadını çıkararak Malta'ya varmak isterseniz de Genoa ya da Salerno'dan kalkan ve Tunus yakınlarından geçerek Malta'ya varan turları tercih edebilirsiniz. Feribot ile Malta'ya giderken tercih edebileceğiniz deniz ulaşım şirketleri ise şunlar:

Virtu Ferries: Catania, Licata ve Pozzallo'dan Malta'ya

Maresi: Reggio Calabria ve Catania'dan Malta'ya

Grandi Navi Veloci: Genova'dan Malta'ya

**Grimaldi Lines: **Salerno'dan Valletta'ya

Malta adasına giden gece seferleri biraz daha uzun sürüp gündüz saatlerinde Malta'ya varmanızı sağlıyor.

İLGİLENEBİLECEĞİNİZ DİĞER SAYFALAR