MALTA'DA NELER YAPILIR? GEZİLECEK YERLER NELER?

Malta adalarındaki yaşam tarzı Akdeniz kültürünü yaşayan İtalya, İspanya, Yunanistan gibi bölgelerin yapısı ve ülkemizin daha çok Akdeniz ve Ege sahillerindeki şehirlerimizden alışkın olduğumuz hayat şeklinden pek farklı değil.

Maltalılar genellikle öğle arasından sonra dükkanlarını geçici olarak kapatıp işlerine ara vererek dinlenmeyi tercih ederler. O yüzden gündüz saatlerinde Malta'nın masmavi sahillerinde kafanızı dinleyebilir ya da yürüyüşe çıkabilirsiniz. Akşam saatleri ise Malta'nın en hareketli olduğu zamanlardır. Popülasyonun büyük kısmının sokakta olmasına ek olarak öğle saatlerinde kapalı olan çoğu yerin akşam açık olması, akşamı şehir keşfi adına daha cazip bir zaman dilimi haline getiriyor.

Malta sayısız ülkeden gelen gemi yolcuları ve turistleriyle popüler bir tatil cenneti olarak kabul görüyor. Hafta sonlarının Malta için en yoğun günler olduğunu söylemek yanlış olmaz. En eski ve tarihi bölge başkentte konumlanmış olup, Roma tarihinin birçok arkeolojik ve tarihi eserini barındırıyor. Malta'nın diğer şehirleri ise yeni inşa edilmiş tatil köyleri ve otelleriyle dikkat çekiyor. St. Julian's'ın turistik kısmı gece geç saatlere ve hatta ertesi günün sabahına kadar oldukça kalabalık ve hareketli bir hayata sahip.

MALTA SEYAHATI VE TURLAR

Malta adasını daha rahat keşfedebilmeniz için toplu taşımadan ziyade bisiklet, motosiklet ya da gemi gezisi yapmanız daha faydalı olacaktır.

GEMİ TURLARI

Sliema limanından düzenli olarak kalkan vapurlar ile bir saati aşkın bir süre boyunca birbirinden güzel koyları, plajları, doğal güzellikleri, limanları, Ricasoli, St. Elmo ve St. Angelo gibi kale ve hisarları keşfedebilirsiniz. Msida körfezinde Süveyş kanalında yakılmış olan ve daha sonra Temel Reis filmi için yenilenen "Kara İnci" adındaki İsveç gemisini görebilirsiniz. Gemi şimdilerde restoran olarak kullanılıyor. Valetta kıyısından kalkan ada turları şehir keşfi adına doğru adres olabilir.

YÜRÜYÜŞ TURLARI

Malta'da yürüyüş turları ile şehrin merkezindeki kiliseleri, tarihi sarayları ve eski binaları keşfedebilirsiniz. Bunlarla sınırlı kalmayarak aynı zamanda modern mağazaları ve Malta'ya özgü barları görme fırsatına sahipsiniz. Valetta bölgesinde Royal Opera House, Republic Square, Casa Rocca Piccola ve Barok dönemine ait kiliselerle dolu olan Merchants Street gezilebilecek en iyi noktalardan birkaçı.

Malta adasının doğu sahilinde bulunan Ghajn Tuffieha'ya (Golden Bay) doğru yürüdüğünüzde imrenerek bakacağınız bir manzara ve masmavi bir deniz bulacaksınız. Buraya uğradığınızda Mgarr köyünde genellikle tavşan etiyle yapılan yemekleri yemeden geçmeyin! Aynı zamanda Malta'nın kuzeyinde bulunan Marfa Ridge'deki harika plajları gezerek ferah deniz esintisini içinize çekin ve sahildeki ağaçların gölgesinde kısa bir mola verin...

MALTA TURİST BİLGİ MERKEZİ

Malta Turist Information Authority Adresi: 29 Merchants St, Valletta, Malta

Telefon: +356 2125 5844

FAYDALI LİNKLER

İLGİLENEBİLECEĞİNİZ DİĞER SAYFALAR