MALTA'DA NE YENİR VE YEMEK İÇİN NEREYE GİDİLİR?

Malta'da yöresel lezzetleri keşfetmenin yanı sıra dünya mutfaklarının tadına bakmak da mümkün. Malta adasında tavşan günlük avlanan oldukça popüler bir hayvandır, bu nedenle hemen hemen her restoranda tavşan yemeklerini görebilirsiniz. Buna ek olarak ülkenin dört tarafı suyla çevri bir kara parçası olmasının beraberinde getirdiği bir balık kültürü de mevcut. Üstelik nereye giderseniz gidin fahiş fiyatlarla da karşılaşmayacaksınız.

Malta'nın tarihi ve jeolojik konumunun geleneksel Malta mutfağını oldukça etkilediğini söyleyebiliriz. Akdeniz'in tam ortasında bulunan Malta'nın deniz ticaretinin merkezi durumunda olması, birçok farklı tadın ülkeye girişini sağlamış. O nedenle Malta yemekleri bizlere Sicilya'dan, Orta Doğu'dan ve Avrupa'dan gelen baharat ve malzemelerin birleşimiyle farklı lezzetler sunuyor. Maltalı şövalyeler Yeni Dünya olarak adlandırılan Amerika kıtasından birçok yiyecek getirmişler. Hatta Avrupa'da ilk çikolatayı Maltalıların bu sayede tattığı da söylentiler arasında!

MALTA'DAKİ EN İYİ RESTORANLARDAN BAZILARI

Bu restoranlar dışında çok sayıda otel de konuklarına ve dışarıdan gelen ziyaretçilere mutfağını açıyor. En iyi otel restoranlarından bazıları:

GELENEKSEL MALTA YEMEKLERİ

Malta'nın ünlü Aljotta çorbası bolca sarımsak, baharat, domates ve balık içeren ve Malta'nın şövalyeleri tarafından mutfağa hediye edilmiş çok lezzetli bir yemek. Kapunata ve Kannoli yine Malta'nın ve bölgenin önemli tatlarından. Malta mutfağında oldukça popüler olan diğer yiyecekler ise şöyle: Accola balığı, Awwija (ıstakoz), Cerna, Clamar, Qarnita (Ahtapot), Tamar (Midye), Tunnagg (tuna), Lampuki pie (balık turtası),  Fenek biz-zalza (tavşan eti), Gbejniet adındaki taze koyun peyniri ile Hobz adı verilen dışı çıtır içi oldukça yumuşak olan Malta ekmeği. Yukarıda saydıklarımızı ve birçok balık ürününü Marsaxlokk balık pazarına giderek görebilirsiniz. Ayrıca Helwa tot-Tork denilen bademli helvayı da Malta'da bulmak mümkün. 

Akdeniz mutfağı denildiğinde genelde akla gelen ilk şeylerden biri tabii ki de şarap. Malta da bu konuda geride kalmamış. Cabernet SauvignonSyrah GrenacheMerlotChardonnaySauvignon BlancChenin BlancMoscato ve Carignan gibi uluslarası üzümlerden yapılmış şarapları bulabilmek mümkün. Onun dışında Malta'ya özgü olan Ghirghentina ve Gellewza üzümlerinden de güzel şaraplar tadabilirsiniz. Marsovin ve Delicata denemek isteyebileceğiniz iki ünlü şarap. Cisk adındaki yerel Malta birasını ise diğer Avrupa biralarına göre biraz daha tatlı bulabilirsiniz. 

İLGİLENEBİLECEĞİNİZ DİĞER SAYFALAR