İngilizce kelime listeleri

İngilizce'de yaklaşık 250,000 farklı kelime ve kelime sayısının üç katı kadar farklı anlam bulunur. Ancak çoğu İngilizce öğretmeni, İngilizce'de en yaygın 3000 kelimeye hakim olarak İngilizce gazetelerin, kitapların, filmlerin, ve diyalogların %90 ile %95'ini anlayabileceğinizi söyler. Buna ek olarak, bu büyüklükteki bir kelime dağarcığı ile, yeni kelimeleri içerikten anlayarak kelime dağarcığınızı daha da büyütebilirsiniz. Önemli olan şey, anlamayı hızlandırmak için öğrenilen kelimeleri doğru seçmek ve zaman kaybetmemek. 

İlk önce en yaygın kelimeleri öğrenin

İngilizce kelime dağarcığınızı geliştirmeyi ön planda tutmanın en etkili yollarından biri en yaygın kelimelerden başlamaktır. Aşağıdaki bağlantılar, gerçekten yeni başlayan iseniz size bir yerden başlamanız için bazı kısa listeler vermektedir. Bilmediğiniz kelimlerin anlamına bakmak için bir sözlük veya farklı bir çevrimiçi kaynak kullanın. Bilgi kartları yeni kelimeler öğrenmek için en etkili yollardan biridir. İngilizce kelimeleri ezberlemenin kilit noktası düzenli alıştırma yapmaktır.

Yeni kelimeleri mantıklı bir yol ile öğrenin

Kısa listelere hakim olduktan sonra, aşağıdaki daha kapsamlı listelere geçebilirsiniz. Unutmayın ki ana dili İngilizce olan birinin kelime dağarcığı 20,000 veya daha fazla kelimeden oluşsa da, doğru listeden başladığınız sürece günlük İngilizce konuşmalarını ve yazılarını anlamak için sadece 3,000 kelime öğrenmek yeterlidir. Aşağıdaki listeler kelimelerin kullanım sıklığı temel alınarak oluşturulmuştur fakat "tiger", "skirt", veya "spaghetti" gibi başlangıç listelerinde bulunan ama çok kullanışlı olmayan kelimleri içermez. İngilizce'yi daha hızlı ve daha etkili bir şekilde öğrenmek için, pek kullanmayacağınız kelimelerden oluşan rastgele bir kelime topluluğu yerine öncelikle en yaygın kelimeleri ezberlemeye odaklanın.