EF Global Sınıf - Nepal

Mayıs 2017

25 Nisan, 2015 de Nepal merkezini yerle bir ederek büyük acılara ve kayıplara sebep olan depremin 2. yıldönümü. Deprenmeden önce Nepal, Birleşmiş Milletler İnsanı Gelişmişlik Endeksindeki 187 ülke arasında 147. sırada "az gelişmiş ülkeler" kategorisinde yer alıyordu. Henüz 80 yıldır yaşadığı en büyük felaketi yaşamadan önce bile ülkenin böyle bir sosyoekonomik kırılganlık düzeyinde olması, Nepal'in iyileşme sürecinin ne kadar yavaş ilerleyeceğinin bir göstergesiydi.

Bu geniş çaplı zarar ve kayıp durumunun yanında, Nepal'deki pek çok okul da doğal afetten ciddi şekilde etkilendi. Depremden kısa süre sonra Education First, Global Sınıf altında Nepal'in uzun dönemli iyileşme sürecine yardımcı olmak için büyük bir girişim başlatmaya ve bölgedeki en mağdur merkezlerden birinde yeni bir okul yaptırmaya karar verdi. Aylar süren bir araştırmanın ardından, ekip bu okulu dağ kenarındaki uzak bir köyde, Sindhulpalchok Bölgesinde, Shree Jalapa Devi Ortaokulu adıyla açmaya karar verdi.

"Tamamlandığında, sabırsızlıkla beklene bu kampüs 12 standart sınıf içeren bir ana bina ve sınıfların yanında yemek salonu, okuma odaları ve bilim laboratuvarlarına sahip bir öğretim binasıyla birlikte, 1.200 öğretmen ve öğrenciyi ikame edecek kapasiteye sahip olacak."

28 Eylül 2016 sadece EF Nepal ekibi değil, onların takım ve partnerleri için de aylar süren bir çalışmanın dönüm noktası oldu. Onların yardımıyla proje orijinal alana iki yeni bina ekleyecek ve Jalapa Devi Okulu bölgedeki en büyük okul olacak. Tamamlandığında, sabırsızlıkla beklene bu kampüs 12 standart sınıf içeren bir ana bina ve sınıfların yanında yemek salonu, okuma odaları ve bilim laboratuvarlarına sahip bir öğretim binasıyla birlikte, 1.200 öğretmen ve öğrenciyi ikame edecek kapasiteye sahip olacak.

Yeniden yapılanma süreci tüm gücüyle sürerken okulda dersler devam ediyor. 20'den fazla öğretmen ve 665 kayıtlı öğrenci Jalapa Devi'de geçici sınıflarda eğitim alıyor. Yıllardır bölgede yaşayan yerli öğretmenlerden yardım çağrısına cevap veren gönüllülere kadar, Jalapa Devi'deki herkes çocukları desteklemek ve en ihtiyaç duyulan zamanda daha iyi eğitim fırsatları sunabilmek için bir arada çalışıyor.

Daha fazla bilgi: https://www.ef.com/blog/globalclassroom/