ERASMUS İLE AVRUPA'DA EĞİTİM

Avrupa Birliği Erasmus programı ile Avrupa üniversiteleri arasında akademik değişimi desteklemeyi amaçlamaktadır. Kendi üniversitelerinde ilk yılını tamamlayan öğrenciler Erasmus programına kayıt olup 3 ile 12 ay arasında yabancı bir üniversitede uluslararası bir deneyim elde etme şansına sahipler. Erasmus ile öğrenciler akademik becerilerin yanı sıra işe yönelik profesyonel beceriler, dil bilgi ve becerilerini geliştirme fırsatını elde ediyor ve farklı kültürleri deneyimleme fırsatını yakalıyor.


ERASMUSLA HANGİ ÜLKELERE GİDEBİLİRİM?

Erasmus'a katılan ülkeler arasında 30 Avrupa Birliği Üyesi devletler ve bunların yanı sıra Türkiye, Norveç, İzlanda ve Lihtenştayn bulunuyor. Erasmus sayesinde öğrenciler kolaylıkla üniversite değişimi yapabilir, eğitimlerinde belirledikleri Avrupa üniversitelerinde devam edebilirler.

Erasmusla gidilebilecek ülkeler arasında Almanya, Belçika, Bulgaristan, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, İrlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Makedonya, Avusturya, Polonya, Romanya, İsveç, İsviçre, Slovakya, Slovenya, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Türkiye, İzlanda, Norveç, Kıbrıs ve Lihtenştayn bulunuyor.

ERASMUS'A NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Erasmus ile eğitimde başarılı olmak için dil becerileri önemli bir önkoşul görevi görüyör. Buna ek olarak, başvuru için gereken tüm belgeleri hazırlamış olmalısınız. Erasmus rehberimizin diğer sayfalarında nasıl Erasmus bursu alacağınız, Erasmus şartları, gereken belge ve dökümanlarla ilgili bilginin yanı sıra Erasmus'a alternatif olabilecek dil kursları ve yurtdışı staj programlarını bulacaksınız.

NASIL ERASMUS BURSU ALABİLİRİM?

Erasmus hibesi yalnızca Avrupa Birliği vatandaşları olan öğrencilere ve Türkiye, Norveç, İzlanda ve Lihtenştayn vatandaşlarına verilir. Erasmus hibesi almak için şu koşullar/şartlar yerine getirilmelidir.

  • Halihazırda üniversite okuyor olmak
  • En az üniversitenin ilk yılını tamamlamış olmak
  • Gidilecek üniversitenin öğrenim dilini yeterince biliyor olmak
  • Gidilecek ülkenin dili temel düzeyde bilmek
  • Daha önce Erasmus'a katılmamış olmak
  • Benzer bir Avrupa Birliği projesinden hibe almamış olmak


Erasmus Avrupa içerisindeki üniversite - öğrenci değişimini ve işbirliğini teşvik eden bir Avrupa Birliği programıdır.

ERASMUS PLUS

ERASMUS PLUS

Size verilecek olan Erasmus hibesi yurt dışında eğitim görmenizi sağlar. Erasmus+ programı ile diğer Avrupa ülkelerinde staj imkanları bulabilmeniz mümkün. Hangi seçeneklere sahip olduğunuzu görmek ve nasıl başvuru yapabileceğinizi buradan öğrenebilirsiniz.

DAHA FAZLA BİLGİ
ERASMUS'A HAZIRLANMAK

ERASMUS'A HAZIRLANMAK

Erasmusla yurtdışına çıkmak ciddi bir hazırlık gerektirir. Sertifikalar, dil testleri ve hibe başvuruları ülkenizden ayrılmadan önce dikkat etmeniz gereken gerekliliklerden yalnızca bazıları. Bunlar dışında nelere ihtiyacınız olduğunu ve nasıl yurtdışına çıkacağınızı düzgünce planlamak istiyorsanız, gerekli bilgileri burada bulabilirsiniz.

DAHA FAZLA BİLGİ
ERASMUS'A ALTERNATİFLER

ERASMUS'A ALTERNATİFLER

Okurken yurtdışına mı çıkmak istiyorsunuz? Yurtdışında akademik yıl programlarımıza ve staj imkanlarımıza göz atın. EF ile 41 farklı şehirde eğitim görerek dil öğrenebilirsiniz.

DAHA FAZLA BİLGİ